Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe to jeden z najpopularniejszych tematów wśród entuzjastów fotografii. Popularne selfie obiegło cały świat i ciężko dziś spędzić jakiekolwiek wydarzenie bez pamiątkowego zdjęcia.

Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe przydają się również do wyrobienia dokumentów lub jako okładki płyt czy magazynów. W zasadzie każde zdjęcie, na którym widoczna jest sylwetka człowieka, można uznać za portret. W związku z tym portretów może być mnóstwo. Jedne z najpopularniejszych, o których każdy zapewne gdzieś słyszał to popiersie, czyli nieco więcej niż widoczne jest na zdjęciach do dokumentów, portret amerykański, w którym widoczna jest sylwetka do połowy uda oraz portret całościowy, w którym widać człowieka od stóp do głów.

Na co należy uważać podczas robienia portretów?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak robić zdjęcia portretowe jak profesjonalista, wiedz, że nie potrzebujesz do tego celu specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nieco wiedzy, którą możesz już za moment mieć. Podczas robienia zdjęć portretowych warto zwrócić uwagę na to, jak w kadrze mieści się nasz model czy modelka. Ważne, aby nie było tego tła za mało lub zbyt dużo. Warto zwrócić również uwagę na mocne punkty każdej fotografii, które umieszczone są na przecięciach linii, które dzielą zdjęcie na 9 równych, prostokątnych części. Umieszczenie obiektów właśnie w tych punktach sprawi, że zdjęcie będzie ciekawsze i bardziej zaintryguje odbiorcę.

Jak wykorzystać zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe mogą posłużyć nam jako okładka kartki świątecznej wysyłanej do rodziny, możemy stworzyć z nich foto album lub oprawić w ramkę i podarować komuś bliskiemu swoje zdjęcie. Możliwości są nieograniczone i wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni. Pięknie prezentują się również foto obrazy stworzone ze zdjęć portretowych w jednej, a nawet różnej tematyce.

Dobre zdjęcia portretowe – wskazówki

Oprócz dobrego ustawienia kadru warto skupić się również nad ilością światła na zdjęciu. Jak wielu z nas wie, naturalne oświetlenie wypada najlepiej w tym przypadku, choć są takie okazje, w których zdecydowanie lepiej użyć oświetlenia sztucznego. Sztucznym oświetleniem może być nawet żarówka z lampy, której światło rozproszymy za pomocą foliowej reklamówki lub chusteczki, dzięki czemu otrzymamy efekt „miękkiego” światła i wygładzone faktury. Jeśli Twoje sztuczne źródło światła daje go za mało, to możesz posłużyć się blendą, która prowizorycznie wykonasz w domu z białego materiału lub folii aluminiowej. Będzie ona odbijała sztuczne światło i kierowała je wprost na modela. Tym sposobem uzyskamy piękne zdjęcia portretowe, które możemy zrobić w domu telefonem komórkowym.

Czytaj także:
27.11.2023

Pomysły na prezenty na święta 2023. Obrazy na płótnie z własnym zdjęciem na święta - najlepszy pomysł na prezent świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas magicznej atmosfery, ale również okazja do wyrażenia miłości i troski poprzez wyjątkowe prezenty. Wybór idealnego upominku potrafi jednak być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby był on nie tylko piękny, ale i w pełni dopasowany do odbiorcy.

23.11.2023

Czarno biały oraz: Czarne i białe arcydzieła na płótnie- Sztuka Dekoracji

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie wrażenie mogą zrobić czarno-białe obrazy na płótnie w Twoim wnętrzu? Czarne i białe kompozycje to nie tylko klasyczny wybór, ale także sposób na wprowadzenie elegancji i wyrafinowania do każdego pomieszczenia.

23.11.2023

Obraz Góry na Płótnie: Przegląd Piękna Krajobrazu Górskiego

W artykule tym odkryjemy fascynujący świat obrazów gór na płótnie, przyjrzymy się różnym stylom, motywom, oraz dowiecie się, dlaczego warto wprowadzić ten niepowtarzalny element do swojej przestrzeni. Przygotuj się na podróż przez malownicze krajobrazy górskie!