Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe to jeden z najpopularniejszych tematów wśród entuzjastów fotografii. Popularne selfie obiegło cały świat i ciężko dziś spędzić jakiekolwiek wydarzenie bez pamiątkowego zdjęcia.

Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe przydają się również do wyrobienia dokumentów lub jako okładki płyt czy magazynów. W zasadzie każde zdjęcie, na którym widoczna jest sylwetka człowieka, można uznać za portret. W związku z tym portretów może być mnóstwo. Jedne z najpopularniejszych, o których każdy zapewne gdzieś słyszał to popiersie, czyli nieco więcej niż widoczne jest na zdjęciach do dokumentów, portret amerykański, w którym widoczna jest sylwetka do połowy uda oraz portret całościowy, w którym widać człowieka od stóp do głów.

Na co należy uważać podczas robienia portretów?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak robić zdjęcia portretowe jak profesjonalista, wiedz, że nie potrzebujesz do tego celu specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nieco wiedzy, którą możesz już za moment mieć. Podczas robienia zdjęć portretowych warto zwrócić uwagę na to, jak w kadrze mieści się nasz model czy modelka. Ważne, aby nie było tego tła za mało lub zbyt dużo. Warto zwrócić również uwagę na mocne punkty każdej fotografii, które umieszczone są na przecięciach linii, które dzielą zdjęcie na 9 równych, prostokątnych części. Umieszczenie obiektów właśnie w tych punktach sprawi, że zdjęcie będzie ciekawsze i bardziej zaintryguje odbiorcę.

Jak wykorzystać zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe mogą posłużyć nam jako okładka kartki świątecznej wysyłanej do rodziny, możemy stworzyć z nich foto album lub oprawić w ramkę i podarować komuś bliskiemu swoje zdjęcie. Możliwości są nieograniczone i wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni. Pięknie prezentują się również foto obrazy stworzone ze zdjęć portretowych w jednej, a nawet różnej tematyce.

Dobre zdjęcia portretowe – wskazówki

Oprócz dobrego ustawienia kadru warto skupić się również nad ilością światła na zdjęciu. Jak wielu z nas wie, naturalne oświetlenie wypada najlepiej w tym przypadku, choć są takie okazje, w których zdecydowanie lepiej użyć oświetlenia sztucznego. Sztucznym oświetleniem może być nawet żarówka z lampy, której światło rozproszymy za pomocą foliowej reklamówki lub chusteczki, dzięki czemu otrzymamy efekt „miękkiego” światła i wygładzone faktury. Jeśli Twoje sztuczne źródło światła daje go za mało, to możesz posłużyć się blendą, która prowizorycznie wykonasz w domu z białego materiału lub folii aluminiowej. Będzie ona odbijała sztuczne światło i kierowała je wprost na modela. Tym sposobem uzyskamy piękne zdjęcia portretowe, które możemy zrobić w domu telefonem komórkowym.

Czytaj także:
27.03.2023

Jak wykonać fotokolaż ze zdjęć?

Fotografia to sztuka, która pozwala nam uchwycić piękno otaczającego nas świata. Często jednak jedno zdjęcie nie wystarcza, by oddać całą jego rzeczywistość i atmosferę.

10.03.2023

Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Rozmazane zdjęcia nigdy nie wyglądają dobrze, no, chyba że taki był zamysł. Rzadko jednak robiąc zdjęcia, chcemy, aby obiekty lub osoby na nim nie były wystarczająco wyraźne, a już zwłaszcza, niemożliwe do zidentyfikowania.

07.03.2023

Prezent na urodziny - 100 pomysłów na prezenty urodzinowe ze zdjęć w 2023

Jeżeli potrzebujesz pomysłów na prezent na urodziny dla najbliższych, to trafiłeś w dobre miejsce! W Bobraz.pl znajdziesz wiele inspiracji na oryginalny prezent, który na pewno sprawi radość obdarowanemu. Od gadżetów, po upominki dla miłośników kawy, po praktyczne akcesoria dla podróżnych - u nas znajdziesz wiele opcji do wyboru.