Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe to jeden z najpopularniejszych tematów wśród entuzjastów fotografii. Popularne selfie obiegło cały świat i ciężko dziś spędzić jakiekolwiek wydarzenie bez pamiątkowego zdjęcia.

Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe przydają się również do wyrobienia dokumentów lub jako okładki płyt czy magazynów. W zasadzie każde zdjęcie, na którym widoczna jest sylwetka człowieka, można uznać za portret. W związku z tym portretów może być mnóstwo. Jedne z najpopularniejszych, o których każdy zapewne gdzieś słyszał to popiersie, czyli nieco więcej niż widoczne jest na zdjęciach do dokumentów, portret amerykański, w którym widoczna jest sylwetka do połowy uda oraz portret całościowy, w którym widać człowieka od stóp do głów.

Na co należy uważać podczas robienia portretów?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak robić zdjęcia portretowe jak profesjonalista, wiedz, że nie potrzebujesz do tego celu specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nieco wiedzy, którą możesz już za moment mieć. Podczas robienia zdjęć portretowych warto zwrócić uwagę na to, jak w kadrze mieści się nasz model czy modelka. Ważne, aby nie było tego tła za mało lub zbyt dużo. Warto zwrócić również uwagę na mocne punkty każdej fotografii, które umieszczone są na przecięciach linii, które dzielą zdjęcie na 9 równych, prostokątnych części. Umieszczenie obiektów właśnie w tych punktach sprawi, że zdjęcie będzie ciekawsze i bardziej zaintryguje odbiorcę.

Jak wykorzystać zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe mogą posłużyć nam jako okładka kartki świątecznej wysyłanej do rodziny, możemy stworzyć z nich foto album lub oprawić w ramkę i podarować komuś bliskiemu swoje zdjęcie. Możliwości są nieograniczone i wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni. Pięknie prezentują się również foto obrazy stworzone ze zdjęć portretowych w jednej, a nawet różnej tematyce.

Dobre zdjęcia portretowe – wskazówki

Oprócz dobrego ustawienia kadru warto skupić się również nad ilością światła na zdjęciu. Jak wielu z nas wie, naturalne oświetlenie wypada najlepiej w tym przypadku, choć są takie okazje, w których zdecydowanie lepiej użyć oświetlenia sztucznego. Sztucznym oświetleniem może być nawet żarówka z lampy, której światło rozproszymy za pomocą foliowej reklamówki lub chusteczki, dzięki czemu otrzymamy efekt „miękkiego” światła i wygładzone faktury. Jeśli Twoje sztuczne źródło światła daje go za mało, to możesz posłużyć się blendą, która prowizorycznie wykonasz w domu z białego materiału lub folii aluminiowej. Będzie ona odbijała sztuczne światło i kierowała je wprost na modela. Tym sposobem uzyskamy piękne zdjęcia portretowe, które możemy zrobić w domu telefonem komórkowym.

Czytaj także:
24.07.2024

Liście do druku - wydrukuj szablony liści online

W tym artykule omówimy różne wzory liści, które możesz wydrukować i wykorzystać do dekoracji lub jako kolorowanki. Znajdziesz tutaj także praktyczne porady dotyczące wykorzystania szablonów oraz przykłady projektów DIY.

24.07.2024

Godło Polski do druku

W tym artykule znajdziesz informacje na temat godła Polski, dlaczego warto z niego korzystać, oraz jak przygotować kolorowankę do druku w formacie A4. Zapraszamy do lektury, aby odkryć, jak patriotyczne obrazki mogą wzbogacić edukację Twojego dziecka.

23.07.2024

Mapa Europy do druku

W tym artykule omówimy, dlaczego kolorowanki z mapami Europy są wartościowe, jak je wykorzystać w nauce geografii i jak można je wydrukować w naszej firmie. Zapraszamy do lektury, aby odkryć wszystkie zalety tego fascynującego narzędzia edukacyjnego.