Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawi, że po latach obraz będzie tylko szkodził wnętrzu, strasząc wyglądem, aniżeli je upiększał. Jeśli chcemy, aby obrazy na płótnie zachowały swoje pierwotne walory wizualne, ważne jest posiadanie wiedzy dotyczącej tego, jak i czym czyścić obraz na płótnie. Dzięki temu w wyniku jego oczyszczania nie uszkodzi się go na przykład poprzez użycie zbyt mocnych środków czystości, a samo sprzątanie będzie łatwe i szybkie. Dostępne są metody, które mogą zmniejszyć częstotliwość sprzątania, co pozwala uniknąć tracenia czasu na ciągłą pielęgnację obrazu oraz zachowuje jego idealny wygląd na dłużej.
Czy rodzaj obrazu ma znaczenie?
Czym czyścić obraz na płótnie i jak to robić, skoro obrazy drukowane na płótnie znacząco różnią się właściwościami w porównaniu z obrazami malowanymi? W przypadku obrazów wstawionych za szkło sprawa jest dosyć prosta, ponieważ szkło działa jak bariera ochronna i to na nim w pierwszej kolejności osiada brud oraz kurz. Obrazy stworzone farbami są bardziej narażone na zniszczenia powstałe wskutek zabrudzeń niż te, które zostały wydrukowane.
Farba pękająca w wyniku nałożenia zbyt grubej warstwy (na przykład w metodzie impasto, która polega na nakładaniu na płótno grubych warstw farby za pomocą małej szpachelki), czy też płótno pękające przez zbyt mocne naciągnięcie go na ramę, to czynniki, które mogą znacząco utrudnić proces oczyszczania obrazu. Drukowane obrazy raczej zachowają swoją fakturę przez lata, a płótno (często naciągane maszynowo) nie powinno powodować problemów.
Jeśli obraz namalowany farbami leżał długo w wilgotnym, zakurzonym miejscu (jak piwnica czy strych), to na jego powierzchni często pojawia się widoczna pleśń lub może osadzić się w nim nowe życie w postaci pająków lub innych insektów.
Jak wyczyścić obraz na płótnie?
Większość obrazów najczęściej wymaga tylko odkurzenia po nieodpowiednim przechowywaniu lub naturalnych czynnikach codziennego życia. Warto wzbraniać się przed używaniem mocnej chemii, która może poważnie uszkodzić płótno obrazu i spowodować, że będzie nadawał on się tylko do wyrzucenia. Podczas oczyszczania obrazów z kurzu lepiej unikać robienia tego odkurzaczem, niezalecane jest także mocne tarcie po materiale. Naciągnięte płótno jest narażone na uszkodzenia wskutek mocnego nacisku, a nie chcemy przecież podziurawić obrazu, tylko go odświeżyć.
Czym czyścić obraz na płótnie? Jednorazowe ręczniki lub włochate ściereczki kompletnie się do tego nie nadają. Często pozostawiają one włoski lub kawałki materiału, co prezentuje się nieestetycznie. Również czyszczenie obrazów mokrymi lub nawet wilgotnym materiałami nie jest najlepszym pomysłem. O ile drukowanym obrazom nie powinno to zaszkodzić, tak obrazy na płótnie, jeśli są źle zabezpieczone, mogą się po prostu rozpuścić.
Domowe sposoby na czyszczenie obrazów na płótnie
Czyszczenie obrazu na płótnie powinno odbywać się w taki sposób, aby obraz został nienaruszony. Jeśli chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z obrazu olejnego, akrylowego lub wykonanego inną metodą z użyciem farb, a obraz ma dla nas wartość pieniężną lub wysoce sentymentalną, to warto zwrócić się z pomocą do specjalisty, który wyczyści i zakonserwuje nasz obraz.
Jeśli natomiast chcemy po prostu wyczyścić obraz lub przetestować, czy damy radę to zrobić sami, to warto spróbować domowych, delikatnych metod na jego oczyszczenie, które często działają najlepiej. Czym czyścić obraz na płótnie? Do usunięcia zalegającej warstwy kurzu świetnie sprawdzi się sprężone powietrze rozdmuchujące kurz pozostały w zakamarkach, do których nie dociera ściereczka.
Z uwagi na zwartą oraz gładką fakturę farb, poleca się również użyć ogrzanego mleka, oleju lnianego lub przestudzonego wywaru z ziemniaków. Jeśli obraz olejny lub akrylowy został zawerniksowany, to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo jego zniszczenia, używając powyższych metod. Aby wyczyścić obraz, wystarczy delikatna ściereczka zamoczona w jednym z wymienionych płynów i delikatne ruchy, najlepiej rozpoczęte w którymś z rogów obrazu dla sprawdzenia skuteczności wybranej metody. Natomiast, jeśli podczas próby czyszczenia okaże się, że farba blednie lub widać, że poszczególne warstwy zaczynają się rozpuszczać, to należy jak najszybciej przerwać czyszczenie oraz wysuszyć miejsce, w którym powstała szkoda, aby nie naruszyć jeszcze bardziej faktury obrazu.