Papier kredowy czy fotograficzny — który wybrać?

Stoisz przed decyzją o wydruku zdjęć i nie wiesz, na jaki się zdecydować? Słyszałeś o różnych rodzajach papierów i nie wiesz, czy zdecydować się na papier kredowy, czy fotograficzny

Papier kredowy czy fotograficzny — który wybrać?

Chcesz dowiedzieć się, czym się różni papier kredowy od fotograficznego? W tym blogu podzielimy się z Wami naszą wiedzą oraz doradzimy, który papie będzie najlepszy do wydruku zdjęć i w którym będą one prezentowały się najpiękniej. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Papier kredowy – właściwości i zastosowanie

Zastanawiając się, czy najlepszym wyborem będzie papier kredowy, czy papier fotograficzny, warto poznać charakterystykę obydwóch. Papier kredowy stworzony jest z zastosowaniem specjalnej warstwy wierzchniej, która jest mieszanką pigmentu mineralnego oraz kleju. Papier kredowy występuje w dwóch formach – matowej oraz błyszczącej. Wydruk na kredowym papierze będzie kontrastowy, a wszystkie szczegóły będą dobrze widoczne. Papier ten powierzchnie ma gładką, jednak nie nadaje się do ponownego zadruku. Również nie sprawdzi się jako arkusz do pisania, ponieważ wykazuje niską wsiąkliwość i wysoką śliskość. Jeśli wydrukujemy zdjęcie na papierze kredowym, niezależnie czy matowym, czy błyszczącym, wszystko będzie śliskie w dotyku.
Czym różni się papier kredowy od fotograficznego? Otóż kredowy jest najczęściej wykorzystywany w branży drukarskiej i poligraficznej do drukowania katalogów, ulotek czy plakatów to często wykorzystuje się go w branży fotograficznej do drukowania zdjęć. Wszystkie wydrukowane na nim zdjęcia, ze względu na wysoki kontrast i możliwie jak najdokładniejsze odwzorowanie kolorów, będą prezentowały się nienagannie. Papier kredowy jest również odporny na działanie czynników zewnętrznych oraz warunków atmosferycznych. Nie ulega zniszczeniu pod wpływem promieni UV ani wody. Oznacza to, że czyszczenie go jest łatwe, a zdjęcie nie zniszczy się przez lata użytkowania. Choć wykazuje on wysoką odporność, to często dla dodatkowego zabezpieczenia stosuje się preparaty, które mają sprawić, że będzie on dużo mniej narażony na uszkodzenia.

Papier fotograficzny – charakterystyka

Papier fotograficzny, jak sama nazwa mówi, przeznaczony jest do wydruku zdjęć. Od standardowego arkusza papieru różni się tym, że stworzony jest z kilku warstw, a jego baza znajduje się pomiędzy warstwami polimeru. Pierwsza warstwa, spodnia za zadanie ma utrzymywać tusz na swojej powierzchni i pilnować, aby nie wsiąkł on za głęboko w papier. Polimerowa warstwa wierzchnia pokryta jest warstwą absorpcyjną, na której znajdują się rozjaśniacze optyczne. Warstwa ta zwiększa kontrast pomiędzy najjaśniejszymi a najciemniejszymi miejscami na zdjęciu. W przypadku papieru fotograficznego ważna jest również jego gramatura – im wyższa, tym papier jest grubszy.
Papier kredowy, czy fotograficzny? Oto jest pytanie! Papier fotograficzny może występować w wielu wersjach, jednak najpopularniejsze są dwie: błyszczący i matowy. Błyszczący mocno odbija światło, wszystkie kolory są intensywne, a obiekty wyraźne. Choć pięknie prezentują się na nim zdjęcia, należy uważać przy ich dotykaniu, ponieważ wszystkie ślady palców również będą bardzo dobrze widoczne. W związku z tym, zdjęcia wydrukowane na błyszczącym papierze świetnie sprawdzą się do albumów, w których są zabezpieczone folią lub w ramki, gdzie chroni je szkło. Należy jednak uważać, ponieważ jeśli postawimy zdjęcie pod źródło światła, możemy niewiele na nim zobaczyć, ponieważ ten papier doskonale odbija światło. Papier matowy charakteryzuje się mniejszym odbijaniem, choć nie jest on całkowicie matowy. Jest jednak bardziej odporny na zabrudzenia, a zdjęcia powieszone na ścianie zawsze będą pięknie się prezentować.

Papier kredowy czy fotograficzny – jaki wybrać?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, choć papier kredowy służy głównie do wydruku magazynów, katalogów i podobnych form reklamowych, to nie jest powiedziane, że nie można z niego korzystać w fotografii. Może być on jednak nieodpowiedni do zdjęć, które chcemy komuś sprezentować lub które mamy zamiar trzymać w albumie. Nie zawsze będzie się to prezentowało, tak jak byśmy chcieli. Jeśli jednak lubimy eksperymenty, to warto spróbować papieru kredowego i samemu przekonać się o jego funkcjach. Papier fotograficzny dedykowany jest do zdjęć i niestety, w porównaniu do papieru kredowego, nie wydrukujemy na nim wszystkiego. Nie oznacza to jednak, że jest on bezużyteczny, ponieważ właśnie do wydruku zdjęć został stworzony. Niezależnie od tego, czy wybierzemy papier kredowy, czy fotograficzny, żaden z nich nie odejmie im uroku. Warto tę decyzję dobrze przemyśleć i dobrać rozwiązanie do oczekiwanego efektu.

Czytaj także:
09.05.2024

Jak poprawić jakość zdjęcia na messenger?

Aby zachować wysoką jakość zdjęć przesyłanych przez facebook i messenger, należy zadbać o odpowiednią kompresję. Gdy użytkownik chce wysłać zdjęcie z smartfonu, powinien ustawić 2048 pikseli na dłuższy bok. Przed wysłaniem warto zmniejszyć rozmiar zdjęcia, aby uniknąć utraty jakości.

09.05.2024

Sposoby na wykorzystanie dużych zdjęć - Pomysły na zdjęcia w dużym formacie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać duże zdjęcia w swoim domu? Możesz wyeksponować ulubione portrety w czarno-białej oprawie lub stworzyć eksponować pejzaż na ścienne fotoobrazy. Przy minimalistycznej aranżacji wnętrz duże zdjęcia mogą podkreślić głębię twojego domu.

29.04.2024

Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - Co będzie trafionym prezentem?

Wybór prezentu na roczek dla dziecka może być wyjątkowo trudny, ale nie martw się! W tym artykule przedstawimy Ci wiele pomysłów na prezenty dla roczniaka oraz porady, jak wybrać trafiony prezent, który ucieszy zarówno malucha, jak i jego rodziców.