Papier fotograficzny matowy czy błyszczący?

Papier fotograficzny przywołuje nie raz na myśl wspomnienia o fotografii tradycyjnej, która dla wielu jest wciąż jedyna i niepowtarzalna na tyle, że nie wyobrażają sobie w inny sposób przechowywać zdjęć. Zwłaszcza starsi, którzy nie potrafią posługiwać się smartfonami czy komputerem, cenią sobie wydruki fotograficzne na papierze.

Papier fotograficzny matowy czy błyszczący?

Albumy ze zdjęciami w środku to również doskonały prezent na wiele okazji takich jak rocznica, urodziny czy po prostu powspominanie ważnych chwil z bliską osobą.

Papier ma znaczenie – co warto wiedzieć o papierze fotograficznym?

Papier fotograficzny ma znaczenie, jeśli przykuwamy wysoką wagę do wyglądu zdjęć. Zdjęcia powieszone w ramce, czy schowane do portfela w minimalistycznej wersji nie wymagają specjalnego obchodzenia się z nimi, a więc i rodzaj papieru może nie mieć dla nas większego znaczenia. Większy problem pojawia się, kiedy chcemy podarować bliskiej osobie zdjęcia, a nie wiemy, czy wybrać papier fotograficzny matowy, czy błyszczący. Decydując się na którykolwiek z nich, należy wziąć pod uwagę charakterystyczne cechy papieru takie jak wygląd oraz wytrzymałość.

Oprócz standardowych papierów do druku są również papiery przeznaczone do wykonywania odbitek w ciemni fotograficznej. Pod względem wyglądu czy wytrzymałości nie różnią się zbytnio od siebie. Jedynym ważnym elementem, który zdecydowanie pozwala dojrzeć różnicę, jest fakt, że papier fotograficzny do odbitek nie nadaje się do druku, ciemnieje pod wpływem światła dziennego, jeśli nie wywołamy go w odpowiednich substancjach i przede wszystkim u wielu przywołuje na myśl wczesne lata istnienia fotografii, w których aparaty analogowe były jedynymi źródłami zdjęć.

Rodzaje papieru fotograficznego

Papier fotograficzny matowy czy błyszczący to nie jedyny podział papieru. Papier fotograficzny, oprócz klasyfikacji pod względem użyteczności, dzieli się również na typy, z których każdy ma nieco inny wygląd. Jeden błyszczy bardziej, a drugi mniej. Jeden będzie nieco bardziej wyraziście oddawał kolory, a drugi wprowadzi do zdjęcia lekkie ziarno, które świetnie wygląda przy zdjęciach w sepii. Wielu fotografów twierdzi, że tylko papiery, które posiadają jakikolwiek błysk, oddają w pełni klimat i charakter zdjęć. Czy tak jest naprawdę?

Papier matowy

Główną cechą papieru matowego jest brak odbijania światła. Eksponując zdjęcia za szkłem lub w albumie z foliowymi przegródkami zawsze będziemy w stanie dostrzec, co jest na zdjęciu bez poszukiwania odpowiedniego kąta patrzenia. Drobnoziarnista, jednolita faktura zapobiega odbijaniu się odcisków palców, a wszelkie rysy są dużo mniej widoczne.

Papier błyszczący

Ze względu na swój połyskujący profil jest jednym z najczęściej wybieranych papierów. Połysk nadaje zdjęciom szlachetnego charakteru, a dzięki niemu ostrość zdjęcia jest jeszcze bardziej wyszczególniona. Mimo że lubi przyklejać się do powierzchni oraz jest podatny na zarysowania, to w wielu przypadkach będzie najlepszych wyborem zwłaszcza do wydruku zdjęć portretowych, modowych, a nawet ślubnych i okolicznościowych reportaży.

Papier jedwabny

Jedwabny papier fotograficzny jest bardzo zbliżony fakturą do papieru matowego, jednak charakteryzuje go wygląd niczym z lat 80. i wcześniejszych, kiedy to zdjęcia wywoływane były głównie w sepii lub czerni i bieli. Delikatna powierzchnia papieru, lekko połyskująca prezentuje się pięknie w przypadku fotografii ślubnej oraz sesji w stylu retro i vintage.

Papier perłowy

Perła to jeden z bardziej szlachetnych kamieni i taki jest też ten papier. Metaliczny połysk sprawia, że pejzaże oraz portrety będą świetnie się prezentować na arkuszu takiego papieru. Sprawdza się doskonale zwłaszcza w przypadku zdjęć przeznaczonych na wystawy lub afiszowanych w większych formatach w domu lub gabinecie. Jego twarde podłoże nadaje mu większej odporności, ale równoznacznie z tym zwiększa się jego cena.

Papier artystyczny

Artystyczny papier nadaje się do każdego rodzaju zdjęć, ale szczególnie pięknie będzie prezentował się w przypadku pejzaży lub tematycznych fotografii aniżeli portretów rodzinnych. Chropowata struktura kartki papieru nadaje mu klasycznego wyglądu w stylu retro. Decydując się na papier artystyczny, miejmy na uwadze, że nie będzie on tak dobrze odwzorowywał każdego szczegółu zdjęcia.

Zdjęcia matowe czy błyszczące?

Mimo że istnieje podział, a wielu uważa, że wybór jest tylko jeden, to niezależnie czy będziemy chcieli wybrać papier fotograficzny matowy, czy błyszczący, warto zastanowić się nad kwestią sprawdzenia czegoś zupełnie innego. W zależności od pożądanego efektu możemy oczywiście zdecydować się na mat lub błysk, ale czy nie lepiej czasem wyjść poza ramy i porzucić standardowe schematy, aby uzyskać niepowtarzalny i niecodziennie spotykany efekt na zdjęciu?

Czytaj także:
27.03.2023

Jak wykonać fotokolaż ze zdjęć?

Fotografia to sztuka, która pozwala nam uchwycić piękno otaczającego nas świata. Często jednak jedno zdjęcie nie wystarcza, by oddać całą jego rzeczywistość i atmosferę.

17.03.2023

Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe to jeden z najpopularniejszych tematów wśród entuzjastów fotografii. Popularne selfie obiegło cały świat i ciężko dziś spędzić jakiekolwiek wydarzenie bez pamiątkowego zdjęcia.

10.03.2023

Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Rozmazane zdjęcia nigdy nie wyglądają dobrze, no, chyba że taki był zamysł. Rzadko jednak robiąc zdjęcia, chcemy, aby obiekty lub osoby na nim nie były wystarczająco wyraźne, a już zwłaszcza, niemożliwe do zidentyfikowania.