Jak wydrukować zdjęcie w dużym formacie?

Zdjęcia zachwycają swoim wyglądem w każdej postaci. Bez znaczenia, czy to rodzinna fotka, miłe dla oka widoki z ostatnich wakacji, czy może pozowana sesja, która przynieść ma nam zarobek albo sami byliśmy modelami i chcemy uwiecznić fotografię na papierze.

Jak wydrukować zdjęcie w dużym formacie?

Wydruk zdjęć wymaga odpowiedniego przygotowania każdej fotografii. Niestety, mimo tak rozwiniętej technologii nie jesteśmy często w stanie powiększyć zdjęcia o kilkanaście czy kilkadziesiąt rozmiarów, bez utraty jego jakości.

Oznacza to, że zdjęcia, które mają przygotowany rozmiar pod dokumenty, nie zawsze będą dobrze wyglądały jako obraz 50x50 cm. Wydruk zdjęcia w dużym formacie wiąże się z pewnym procesem, który przejdziemy sami lub możemy poprosić specjalistów dysponujących wymaganymi narzędziami i umiejętnościami do tego, aby takie zdjęcie powiększyć bez negatywnego wpływu na ich jakość. A więc jak wydrukować zdjęcia w dużym formacie?

Czy naprawdę trzeba skalować zdjęcie do druku?

Skalowanie to inaczej zmiana rozmiaru w proporcjonalny sposób. Oznacza to, że jeśli mamy zdjęcie, które ma stosunek długości boków odpowiadający 3:2 (np: 30cmx20cm), nie powinniśmy go powiększać ani zmniejszać w innej skali. Może to spowodować nienaturalne zniekształcenie obiektów na zdjęciu, a co za tym idzie – fotografia nie będzie wyglądać ani ładnie, ani estetycznie. Wszystko zależne jest od rozdzielczości zdjęcia i rozmiaru papieru, na którym chcemy to zdjęcie wydrukować. Czym większy rozmiar materiału, tym zdjęcie powinno mieć większą rozdzielność. Skalowanie zdjęć nie jest wymagane, jeśli rozmiar papieru nieznacznie różni się od rozmiaru zdjęcia, ale proporcje zostały zachowane.

Jak dopasować zdjęcie do papieru?

Aby odpowiednio dopasować rozmiar zdjęcia do rozmiaru papieru i wydrukować zdjęcie w dużym formacie, wystarczy zmierzyć posiadany papier lub przepisać zawartą na opakowaniu wartość do programu graficznego, który całą pracę wykona za nas. To jest oczywiście świetne rozwiązanie, ale tylko wtedy, kiedy proporcje zdjęcia zgadzają się z proporcjami papieru. Jeśli nasze zdjęcie, ze względów kompozycyjnych, wyraźnie odstaje proporcjami od papieru to możliwości są trzy.

Pierwszą z nich jest minimalne rozciągnięcie zdjęcia tak, aby dopasować je do rozmiaru papieru. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku zdjęć, na których obiekty, mimo charakterystycznego kształtu, nie ucierpią na skutek minimalnego pogrubieni lub wydłużenia. Ta opcja nie jest najlepsza w przypadku portretów, w których proporcje twarzy lub sylwetki powinny pozostać takie same.

Drugą z możliwych opcji jest pozostawienie niepasującego rozmiaru zdjęcia z dodaniem do niego tła w rozmiarach papieru. Dzięki takiej operacji możemy stworzyć zdjęcia podobne do tych, które wyszły spod natychmiastowych aparatów. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami, wystarczy, że zlecimy usługodawcy zostawienie marginesów z każdej strony. Będą one zdecydowanie bardziej akceptowalne niż białe paski tylko z dwóch stron.

Ostatnią możliwością jest po prostu wycięcie zdjęcia z papieru, na którym zostało wydrukowane. Można o to poprosić podczas zamawiania zdjęcia lub zrobić to samemu za pomocą ostrego nożyka do tapet, czy gilotyny.

Formaty zdjęć, formaty papieru

Najczęściej wykorzystywanym formatem zdjęć w przypadku aparatów i telefonów jest 3:2 lub 3:4. Robiąc zdjęcie w takim formacie, nie powinniśmy mieć problemu z wydrukiem zdjęcia na papierze o właśnie tych proporcjach. Kłopot może pojawić się, kiedy nasze zdjęcie zrobione jest w proporcjach 16:9, 21:9 lub jest po prostu panoramą, której jeden bok jest kilka lub kilkanaście razy dłuższy od drugiego. Wtedy jedynym sposobem na zachowanie takiego zdjęcia w całości jest odpowiedni dobór papieru względem dłuższego boku i staranne przycięcie papieru już po wydruku w dużym formacie.

Jak dopasować zdjęcie do formatu papieru?

Najpopularniejszym rozmiarem papieru, na którym wydrukujemy zdjęcia do standardowych ramek oraz albumów, to 10x15 cm. W przełożeniu na rozdzielczość zdjęcia będzie to 1205 x 1795 pikseli. Oznacza to, że tyle mniej więcej pikseli powinno mieć nasze zdjęcie, aby po wydruku wyglądało ono odpowiednio. W przypadku, gdy zdjęcie jest dużo większe, nie musimy się tym martwić. Duże zdjęcia jest bardzo łatwo zmniejszyć, łącząc ze sobą piksele bez utraty na jakości.

Działając w drugą stronę, czyli powiększając zdjęcie wymienionych rozmiarów do rozdzielczości wydruku o rozmiarze 70x50 cm, nie będzie tak łatwo. Z pomocą może przyjść wiele specjalistycznych programów służących do skalowania zdjęć, jednak nie będą one wyglądały tak dobrze, jak w przypadku wydruku w mniejszym formacie. Tzw. pikseloza, czyli uwidocznienie tych małych kolorowych kwadracików to częsty i zdecydowanie niepożądany efekt podczas procesu powiększania bardzo małych rozmiarowo zdjęć.

Jak ścisnąć zdjęcie, żeby zmieściło się na kartce?

Jeśli nasze zdjęcie jest zbyt nieproporcjonalne w stosunku do papieru, który wybraliśmy, to można je po prostu ścisnąć w taki sam sposób jak wymieniony wcześniej, stosowany w przypadku zbyt małego zdjęcia. Jeśli nasze zdjęcie i obiekty nie ucierpią na zmniejszeniu proporcji, jest to doskonałe rozwiązanie. Zdjęcia gór, lasów i łąk nie stracą na kompozycji, jeśli minimalnie zwęzimy drzewo lub zaostrzymy nieco wierzchołki gór.

Problem może pojawiać się, kiedy zdjęcie jest portretem, makro lub produktowym, w których wszystkie proporcje modela i obiektu muszą zostać zgodne z rzeczywistością. W takim przypadku przychodzi z pomocą kadrowanie, czyli inaczej przycinanie, dzięki któremu skrócimy nieco krawędzie zdjęcia, usuwając przy tym trochę tła. Taki zabieg jest bezpieczny, kiedy w tle nie znajdują się ważne dla całej fotografii obiekty, bez których fotografia nabiera zupełnie innego znaczenia.

Czytaj także:
27.03.2023

Jak wykonać fotokolaż ze zdjęć?

Fotografia to sztuka, która pozwala nam uchwycić piękno otaczającego nas świata. Często jednak jedno zdjęcie nie wystarcza, by oddać całą jego rzeczywistość i atmosferę.

17.03.2023

Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe to jeden z najpopularniejszych tematów wśród entuzjastów fotografii. Popularne selfie obiegło cały świat i ciężko dziś spędzić jakiekolwiek wydarzenie bez pamiątkowego zdjęcia.

10.03.2023

Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Rozmazane zdjęcia nigdy nie wyglądają dobrze, no, chyba że taki był zamysł. Rzadko jednak robiąc zdjęcia, chcemy, aby obiekty lub osoby na nim nie były wystarczająco wyraźne, a już zwłaszcza, niemożliwe do zidentyfikowania.