Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Rozmazane zdjęcia nigdy nie wyglądają dobrze, no, chyba że taki był zamysł. Rzadko jednak robiąc zdjęcia, chcemy, aby obiekty lub osoby na nim nie były wystarczająco wyraźne, a już zwłaszcza, niemożliwe do zidentyfikowania.

Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Ważny jest jednak nie sprzęt, a technika fotografowania. Nawet najlepsze lustrzanki i bezlusterkowce nie zrobią dobrego i ładnego zdjęcia jeśli nimi nie pokierujemy. Szukając odpowiedzi na pytanie jak robić zdjęcia w ruchu, warto zastanowić się, co sprawia, że ten ruch zostaje zamrożony na zdjęciu, a dzięki temu zdjęcia pozostają ostre i wyraźne.

Dobre zdjęcia łatwiej również przenieść na wielki format i na przykład powiesić na ścianie w postaci obrazu. Jeśli chcemy, aby nasze zdjęcia były ostre, to weźmy pod uwagę, jakie możliwości ma nasz sprzęt. Niezależnie czy robimy zdjęcia telefonem, czy aparatem, parametry powinniśmy znać. To one pozwolą nam na zrobienie dobrych zdjęć w ruchu, a w przyszłości będą przydatne podczas innych czynności fotograficznych.

Na jakim trybie fotografować, aby zdjęcia w ruchu były ostre?

Niekiedy aparaty fotograficzne wbudowany mają tryb automatyczny o nazwie sport, który przeznaczony jest do robienia zdjęć w ruchu. Zdarza się, że i telefony w taki tryb są wyposażone, jednak warto nauczyć się operować manualnymi ustawieniami, aby w przyszłości nie mieć z tym problemów. Jeśli przeczytaliśmy instrukcję naszego aparatu i już wiemy, co to jest ISO, przesłona oraz migawka to czas zabrać się do pracy. Te trzy parametry pozwalają na zwiększenie lub ograniczenie dostępu światła do wnętrza naszego aparatu.

Najistotniejszy w tym wszystkim jest czas otwarcia migawki. To ona wyznacza to czy zdjęcie będzie ostre oraz, czy będziemy w stanie zamrozić ten ruch na zdjęciu. Ustawienie jak najkrótszego czasu (poniżej 1/250 s) pozwoli na uzyskanie najwyższego współczynnika ostrości na zdjęciu. Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego co fotografujemy i z jaką prędkością się to porusza. Im wyższa prędkość, tym niższy czas naświetlania.

Jaki punkt ostrości wybrać przy zdjęciach w ruchu?

W przypadku telefonów punkt ostrości oraz ewentualnego doświetlenia wybiera się dotknięciem ekranu. W aparatach bez dotykowego ekranu przyciskamy znajdującymi się obok niego. Ustawienie punktu ostrości zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Robiąc zdjęcia w ruchu, na zawodach biegowych naszego dziecka, warto ustawić punkt tam, gdzie znajduje się dziecko. Nie zawsze jednak jest to łatwe zadanie. Ciężko jednoznacznie określić gdzie powinien znajdować się punkt ostrości. Jeśli mamy wątpliwości, to zrezygnujmy z pomiaru punktowego lub manualnego, a postawmy na automatyczny. Nie zawsze jednak aparat zrobi właśnie to, czemu oczekujemy, jednak Manualny Focus może być nieco trudniejszy do opanowania na początek.

Jak robić zdjęcia w ruchu – podstawowe wskazówki

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, czas naświetlania zdjęcia, czyli inaczej czas otwarcia migawki to kluczowy element, aby robić ostre zdjęcia w ruchu. W skład fotograficznego trójkąta wchodzi również przesłona oraz ISO. ISO to parametr, który odpowiada tylko za wpuszczanie światła do wnętrza aparatu. Im większe ISO, tym jaśniejsze będzie zdjęcie. Trzeba jednak liczyć się w tym, że nic nie jest bez wad. W tym przypadku im wyższe ISO, tym więcej ziarna na zdjęciu otrzymamy. Lepsze jednak ostre zdjęcie w ruchu i nieco ziarna, niż zdjęcie, na którym nic nie widać.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość zdjęcia jest przesłona. Tak jak dwa poprzednie wpływa na ilość światła docierającego do matrycy, jednak zawiera jeszcze jedną ciekawą funkcję. Przysłona to okrągła część z listkami w środku, które w zależności od ustawień otwierają się lub zamykają, nakładając się na siebie. Zasada jest taka, że im mniejsza liczba (f/1,8; f/2,8; f/3,5) tym otwór jest większy, a co za tym idzie, więcej światła wpada do środka. Wiąże się to jednak ze zmniejszoną ostrością dalszych i pobocznych planów. Czym większa liczba (f/8, f/16, f/22) tym tło będzie mniej rozmyte, jednak mniej światła wpadnie do środka. Parametrami możemy dowolnie manipulować, w zależności od pożądanego efektu.

Czytaj także:
27.11.2023

Pomysły na prezenty na święta 2023. Obrazy na płótnie z własnym zdjęciem na święta - najlepszy pomysł na prezent świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas magicznej atmosfery, ale również okazja do wyrażenia miłości i troski poprzez wyjątkowe prezenty. Wybór idealnego upominku potrafi jednak być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby był on nie tylko piękny, ale i w pełni dopasowany do odbiorcy.

23.11.2023

Czarno biały oraz: Czarne i białe arcydzieła na płótnie- Sztuka Dekoracji

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie wrażenie mogą zrobić czarno-białe obrazy na płótnie w Twoim wnętrzu? Czarne i białe kompozycje to nie tylko klasyczny wybór, ale także sposób na wprowadzenie elegancji i wyrafinowania do każdego pomieszczenia.

23.11.2023

Obraz Góry na Płótnie: Przegląd Piękna Krajobrazu Górskiego

W artykule tym odkryjemy fascynujący świat obrazów gór na płótnie, przyjrzymy się różnym stylom, motywom, oraz dowiecie się, dlaczego warto wprowadzić ten niepowtarzalny element do swojej przestrzeni. Przygotuj się na podróż przez malownicze krajobrazy górskie!