Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Rozmazane zdjęcia nigdy nie wyglądają dobrze, no, chyba że taki był zamysł. Rzadko jednak robiąc zdjęcia, chcemy, aby obiekty lub osoby na nim nie były wystarczająco wyraźne, a już zwłaszcza, niemożliwe do zidentyfikowania.

Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Ważny jest jednak nie sprzęt, a technika fotografowania. Nawet najlepsze lustrzanki i bezlusterkowce nie zrobią dobrego i ładnego zdjęcia jeśli nimi nie pokierujemy. Szukając odpowiedzi na pytanie jak robić zdjęcia w ruchu, warto zastanowić się, co sprawia, że ten ruch zostaje zamrożony na zdjęciu, a dzięki temu zdjęcia pozostają ostre i wyraźne.

Dobre zdjęcia łatwiej również przenieść na wielki format i na przykład powiesić na ścianie w postaci obrazu. Jeśli chcemy, aby nasze zdjęcia były ostre, to weźmy pod uwagę, jakie możliwości ma nasz sprzęt. Niezależnie czy robimy zdjęcia telefonem, czy aparatem, parametry powinniśmy znać. To one pozwolą nam na zrobienie dobrych zdjęć w ruchu, a w przyszłości będą przydatne podczas innych czynności fotograficznych.

Na jakim trybie fotografować, aby zdjęcia w ruchu były ostre?

Niekiedy aparaty fotograficzne wbudowany mają tryb automatyczny o nazwie sport, który przeznaczony jest do robienia zdjęć w ruchu. Zdarza się, że i telefony w taki tryb są wyposażone, jednak warto nauczyć się operować manualnymi ustawieniami, aby w przyszłości nie mieć z tym problemów. Jeśli przeczytaliśmy instrukcję naszego aparatu i już wiemy, co to jest ISO, przesłona oraz migawka to czas zabrać się do pracy. Te trzy parametry pozwalają na zwiększenie lub ograniczenie dostępu światła do wnętrza naszego aparatu.

Najistotniejszy w tym wszystkim jest czas otwarcia migawki. To ona wyznacza to czy zdjęcie będzie ostre oraz, czy będziemy w stanie zamrozić ten ruch na zdjęciu. Ustawienie jak najkrótszego czasu (poniżej 1/250 s) pozwoli na uzyskanie najwyższego współczynnika ostrości na zdjęciu. Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego co fotografujemy i z jaką prędkością się to porusza. Im wyższa prędkość, tym niższy czas naświetlania.

Jaki punkt ostrości wybrać przy zdjęciach w ruchu?

W przypadku telefonów punkt ostrości oraz ewentualnego doświetlenia wybiera się dotknięciem ekranu. W aparatach bez dotykowego ekranu przyciskamy znajdującymi się obok niego. Ustawienie punktu ostrości zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Robiąc zdjęcia w ruchu, na zawodach biegowych naszego dziecka, warto ustawić punkt tam, gdzie znajduje się dziecko. Nie zawsze jednak jest to łatwe zadanie. Ciężko jednoznacznie określić gdzie powinien znajdować się punkt ostrości. Jeśli mamy wątpliwości, to zrezygnujmy z pomiaru punktowego lub manualnego, a postawmy na automatyczny. Nie zawsze jednak aparat zrobi właśnie to, czemu oczekujemy, jednak Manualny Focus może być nieco trudniejszy do opanowania na początek.

Jak robić zdjęcia w ruchu – podstawowe wskazówki

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, czas naświetlania zdjęcia, czyli inaczej czas otwarcia migawki to kluczowy element, aby robić ostre zdjęcia w ruchu. W skład fotograficznego trójkąta wchodzi również przesłona oraz ISO. ISO to parametr, który odpowiada tylko za wpuszczanie światła do wnętrza aparatu. Im większe ISO, tym jaśniejsze będzie zdjęcie. Trzeba jednak liczyć się w tym, że nic nie jest bez wad. W tym przypadku im wyższe ISO, tym więcej ziarna na zdjęciu otrzymamy. Lepsze jednak ostre zdjęcie w ruchu i nieco ziarna, niż zdjęcie, na którym nic nie widać.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość zdjęcia jest przesłona. Tak jak dwa poprzednie wpływa na ilość światła docierającego do matrycy, jednak zawiera jeszcze jedną ciekawą funkcję. Przysłona to okrągła część z listkami w środku, które w zależności od ustawień otwierają się lub zamykają, nakładając się na siebie. Zasada jest taka, że im mniejsza liczba (f/1,8; f/2,8; f/3,5) tym otwór jest większy, a co za tym idzie, więcej światła wpada do środka. Wiąże się to jednak ze zmniejszoną ostrością dalszych i pobocznych planów. Czym większa liczba (f/8, f/16, f/22) tym tło będzie mniej rozmyte, jednak mniej światła wpadnie do środka. Parametrami możemy dowolnie manipulować, w zależności od pożądanego efektu.

Czytaj także:
27.03.2023

Jak wykonać fotokolaż ze zdjęć?

Fotografia to sztuka, która pozwala nam uchwycić piękno otaczającego nas świata. Często jednak jedno zdjęcie nie wystarcza, by oddać całą jego rzeczywistość i atmosferę.

17.03.2023

Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe to jeden z najpopularniejszych tematów wśród entuzjastów fotografii. Popularne selfie obiegło cały świat i ciężko dziś spędzić jakiekolwiek wydarzenie bez pamiątkowego zdjęcia.

07.03.2023

Prezent na urodziny - 100 pomysłów na prezenty urodzinowe ze zdjęć w 2023

Jeżeli potrzebujesz pomysłów na prezent na urodziny dla najbliższych, to trafiłeś w dobre miejsce! W Bobraz.pl znajdziesz wiele inspiracji na oryginalny prezent, który na pewno sprawi radość obdarowanemu. Od gadżetów, po upominki dla miłośników kawy, po praktyczne akcesoria dla podróżnych - u nas znajdziesz wiele opcji do wyboru.