Jak powiesić obraz na płótnie?

Wiszące obrazy podkreślają charakter każdego mieszkania, co za tym idzie, ich brak może spowodować, że dana przestrzeń będzie wydawać się pusta, a ściany nieatrakcyjne. Sam proces wieszania obrazu nie wydaje się niczym skomplikowanym.

Jak powiesić obraz na płótnie?

Problem może pojawić się wtedy, kiedy nie wiemy, co i ewentualnie w jakim ułożeniu chcemy powiesić. Nawet minimalistyczne obrazy, które często wydawać by się mogło, że nie zwracają na siebie większej uwagi, gdy są źle powieszone, potrafią wprawiać w zakłopotanie lub odrzucać swoim wyglądem. Warto więc poznać przydatne wskazówki dotyczące tego, jak powiesić obraz na płótnie, żeby prezentował się nienagannie i był prawdziwą ozdobą. 

Odpowiednia ekspozycja obrazu oraz skomponowanie go z wystrojem całego pomieszczenia niekiedy może stanowić nie lada wyzwanie. Jeśli nie wiesz, jak powiesić obraz na płótnie, to przychodzimy z pomocą. Te kilka prostych rad sprawi, że obraz stanie się jednym z głównych elementów wystroju, który zawsze przyciągnie wzrok, a nie będzie tylko „tym czymś” wiszącym na ścianie.

Czym różnią się obrazy na płótnie od obrazów w ramie?

Planowanie tego, jak powiesić obraz na płótnie lub w ramie, dobrze jest rozpocząć od wskazania, czym różnią się od siebie te dwa warianty. Obrazy na płótnie, czyli tzw. gołe obrazy, to idealna metoda wyeksponowania tryptyków lub większych kompozycji, podzielonych na części. Niezamykanie tego typu obrazów w ramce powoduje „uwolnienie na zewnątrz” ich walorów estetycznych, sprawiając, że stają się one jednością z przestrzenią, w której zostają umieszczony. 

Obrazy w ramie to bardziej elegancka wersja, która świetnie współgra z nowoczesnymi wnętrzami, utrzymanymi w białej lub szarej kolorystyce. Ze względu na swój bardziej szykowny wygląd, świetnie sprawdzą się one również jako prezent. Dużo lepiej w ramie będzie się prezentować także obraz lub zdjęcie, które stanie na półce, a nie zostanie powieszone na ścianie.

Obraz na płótnie

Obraz w ramie

 

Jak rozmieścić obrazy na ścianie?

Jeśli zastanawiamy się dopiero nad kupnem obrazu, to najlepiej najpierw znaleźć miejsce, w którym będzie on wisiał. Kiedy dobieramy obraz do wnętrza, sprawa jest nieco mniej skomplikowana. Warto wybrać coś, co przede wszystkim nie przytłoczy konkretnego pomieszczenia swoimi rozmiarami. Jeśli ściany są pełne półek i szafek, to postawienie na mniejszy obraz odświeży wnętrze, nie dając przy tym efektu braku harmonii.

Natomiast puste ściany w pokoju aż się proszą, aby powiesić na nich coś dużego, co już od pierwszej chwili przyciągnie uwagę każdego odwiedzającego. Ogromne obrazy nad łóżkiem w sypialni lub średnich rozmiarów płótno naprzeciwko drzwi wejściowych wypełni przestrzeń, nie wprowadzając przy tym efektu kiczu.

Jak powiesić obraz na płótnie i o czym trzeba wtedy pamiętać? Podczas wieszania obrazów istotną kwestią jest ich odległość od mebli. Powieszenie obrazu zaledwie 3 cm nad krawędzią łóżka, może sprawić, że zniknie on na jego tle i nie będzie to wyglądało dobrze lub – co gorsza – spadnie nam na głowę, kiedy oprzemy się o ścianę. Powieszenie obrazu nieco wyżej wyeksponuje go w całej okazałości. Ta sama zasada tyczy się szafek, półek, czy telewizorów. Ważnym aspektem jest również symetria, którą powinniśmy uwzględnić, rozmieszczając płótno między meblami i innymi elementami wyposażenia wnętrz.

Jak wieszać obrazy – gwoździe i haczyki?

Zastanawiając się jak powiesić obraz na płótnie, warto przeanalizować najważniejsze kwestie. Sięgając po gwoździe, powinniśmy mieć na uwadze to, czy chcemy, a także, czy w ogóle możemy naruszać jej konstrukcje. Często zdarza się, że po wbiciu gwoździ nie trzymają one na tyle mocno, aby obraz pozostał na swoim miejscu przez lata. W przypadku mniejszych oraz lżejszych obrazów sprawdzą się dobrze – dekoracja będzie bezpiecznie wisiała i cieszyła wzrok. Jeśli natomiast mamy do powieszenia płótno większych rozmiarów, warto skorzystać z samoprzylepnych haczyków, które nie naruszą konstrukcji ściany, a utrzymać mogą ciężar od kilku, do nawet kilkunastu kilogramów.

Czytaj także:
24.07.2024

Liście do druku - wydrukuj szablony liści online

W tym artykule omówimy różne wzory liści, które możesz wydrukować i wykorzystać do dekoracji lub jako kolorowanki. Znajdziesz tutaj także praktyczne porady dotyczące wykorzystania szablonów oraz przykłady projektów DIY.

24.07.2024

Godło Polski do druku

W tym artykule znajdziesz informacje na temat godła Polski, dlaczego warto z niego korzystać, oraz jak przygotować kolorowankę do druku w formacie A4. Zapraszamy do lektury, aby odkryć, jak patriotyczne obrazki mogą wzbogacić edukację Twojego dziecka.

23.07.2024

Mapa Europy do druku

W tym artykule omówimy, dlaczego kolorowanki z mapami Europy są wartościowe, jak je wykorzystać w nauce geografii i jak można je wydrukować w naszej firmie. Zapraszamy do lektury, aby odkryć wszystkie zalety tego fascynującego narzędzia edukacyjnego.