Fotografia na płótnie – jak zrobić samemu obraz ze zdjęcia? Porady i inspiracje

Fotografia na płótnie to najbardziej popularna metoda wykonywania obrazów ze zdjęć, ale również jedna z najstarszych. Jest prosta w wykonaniu i łatwa do utrzymania. Obrazy tego typu są efektowne i mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Kliknij i dowiedz się jak zrobić obraz na płótnie samemu!

Fotografia na płótnie – jak zrobić samemu obraz ze zdjęcia? Porady i inspiracje

Fotografia na płótnie to najbardziej popularna metoda wykonywania obrazów ze zdjęć, ale również jedna z najstarszych. Jest prosta w wykonaniu i łatwa do utrzymania. Obrazy tego typu są efektowne i mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Zazwyczaj używa się ich jako elementy dekoracyjne w salonach, sypialniach lub kuchniach. Coraz częściej można je spotkać także w innych pomieszczeniach domowych, takich jak łazienki czy przedpokoje. Poniższy artykuł prezentuje kilka sposobów na stworzenie fotografii na płótnie samodzielnie – bez konieczności kupowania gotowego produktu.

 

Fotografia na płótnie- materiały potrzebne do wykonania:

Drukarka atramentowa lub ploter fotograficzny (warto dobrać drukarkę o dużej rozdzielczości)

Komputer z dostępem do internetu (do pobrania odpowiedniego programu graficznego)

Płótno fotograficzne (można je kupić w rolce lub pojedynczo pod rozmiar wydruku) – warto podkreślić, że płotno do fotografii może być bardzo różne, a im lepsze jakościowo to taki wydruk będzie bardziej trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Tworzenie obrazu z fotografii to świetny sposób, aby dodać swój osobisty akcent do ulubionego obrazu. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze fotografii, takich jak głębia, kompozycja, oświetlenie i kolory. Po znalezieniu idealnego zdjęcia, czas zacząć! W tym poradniku poruszymy wszystkie najważniejsze kwestię, tak abyś sam mógł stworzyć swój fotoobraz.

Co to jest fotoobraz

Fotoobraz na płótnie to wyjątkowa dekoracja. Jest to zdjęcie wydrukowane na płótnie, następnie naciągnięte ramę lub blejtram. Warto dobrze zaprojektować wydruk zdjęcia na płótnie bo dobrze zrobiona ozdoba na ścianę to jedyny w swoim rodzaju pomysł na prezent i niezapomniana pamiątka. Fotoobrazy to efekt końcowy tego procesu. Twoje zdjęcie może być unikalnym dziełem, który uchwyciło specjalny moment lub wydarzenie w Twoim życiu.

Posumowując - fotoobraz to zdjęcie, które zostało przeniesione na płótno. Doskonale nadaje się na prezent, ponieważ można go naciągnąć na blejtramy i powiesić na ścianie jak obraz. Można również tworzyć pamiątkę z własnych zdjęć, drukując je na płótnie. Fotografia na płótnie ze zdjęcia to również pomysł na dekororacje swojego pokoju. Np zdjęcie ulubionego artysty, czy ulubionego filmu zawsze będzie budzić żywe wspomnienia. Często również ulubione hobby zasługuje na właściwą oprawę. Do salonów czy powierzchni biurowych świetnie sprawdzą się reprodukcje znanych dzieł. Taka reprodukcja przypomina prawdziwy obraz a jest znacznie tańsza. Musisz jedynie posiadać odpowiednie zdjęcie do druku.

  

O czym należy pamiętać gdy chcemy sami stworzyć obraz ze zdjęcia?

Kiedy chcesz samodzielnie stworzyć obraz ze zdjęcia, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Po pierwsze, upewnij się, że masz zdjęcie odpowiedniej jakości - powinno mieć wysoką rozdzielczość i uchwycić wyjątkowe wspomnienia. Po drugie, zastanów się, gdzie chcesz powiesić fotoobraz - powinno to być miejsce, w którym będziesz go widział codziennie i które sprawi Ci radość. Na koniec upewnij się, że masz wszystko, co potrzebne do wykonania wysokiej jakości odbitki - odpowiednie przygotowanie, wysokiej jakości ploter i właściwe płótno do druku w danej technologii.

Jak samemu zrobić fotoobraz? - Etapy

Po pierwsze musimy posiadać odpowiednie zdjecie. Mamy tu na myśli nie tylko malowniczy kadr czy wyjątkowe wspomnienie. Zdjęcie to musi spełniać odpowiednie parametry aby mogło być drukowane na płótnie. Trzeba też zdecydować się na rozmiar, następnie wykadrować naszą fotografie i odpowiednio przygotować ją do druku. O tym przeczytasz w dalszej części tego poradnika. Na początek aby stworzyć swój pierwszy projekt fotograficzny najprościej pod uwagę weź następujące etapy:

  1. Dobierz odpowiednie zdjęcia.
  2. Wydrukuj zdjęcie na ploterze wielkoformatowym lub umieśc je w kreatorze.
  3. Naciągnij wydruk na blejtram.

 

Jakie zdjęcia będą wyglądały najlepiej na płótnie?

Zastanawiając się nad tym, jakie zdjęcia najlepiej prezentują się na płótnie, pomyśl o kolorach na zdjęciu i o tym, czy będą się one wyróżniać na białym lub neutralnym tle. Jeśli zdjęcie jest w większości ciemne, rozważ jaśniejsze tło, aby kolory się wyróżniały. Jeśli zdjęcie jest w większości jasne, ciemniejsze tło może być lepsze, aby stworzyć kontrast. Ostatecznie wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i tego, jaki efekt chcesz osiągnąć w postaci swojej mini sztuki.

Wydruki na płótnie to popularny sposób na eksponowanie fotografii, zwłaszcza portretów. Mają one klasyczny wygląd, który może uzupełnić każdy wystrój domu.

Wybierając zdjęcie do wydruku na płótnie, warto zwrócić uwagę na kompozycję i kolorystykę. Wyważona kompozycja sprawi, że obraz na ścianie Twojego wnętrza będzie piękny, podczas gdy zdjęcie o odważnych kolorach będzie się naprawdę wyróżniać na tle płótna. Możesz też np stworzyć dzieło składające się z wielu elementów - tkz. kolaż. 3 obrazy prezentują się bardzo oryginalnie.

Jaki rozmiar fotoobrazu wybrać?

Wybierając rozmiar dla fotoobrazu, będziesz chciał/a rozważyć, jak planujesz go wyświetlić. Jeśli wieszasz fotoobraz, należy wybrać odpowiedni rozmiar, aby wyglądał proporcjonalnie na ścianie. Sprawdzenie wymiarów swojego fotoobrazu jest dobrym sposobem na rozpoczęcie planowania twojego obrazu. Na przykład, jeśli masz zdjęcia w bardzo dobrej jakości, które mają każdy minimum 10 megapikseli, to już format 70x50 byłby dobrym wyborem. Ale jeśli dajesz swój obraz jako prezent, możesz chcieć wybrać mniejszy rozmiar. Pamiętaj tylko, że większe nie zawsze jest lepsze! Możesz skorzystać z rysunku poniżej aby sprawdzić czy dane zdjęcie posiada odpowiedni wymiar. Pamiętaj że w zależności od formatu, użycie nieodpowiedniego zdjęcia bezpośrednio wpłynie na jakość Twojego projektu.

 

 

Minimalna zalecana rozdzielczość dla poszczególnych rozmiarów

Zanim zdecydujesz sie na wydruk na płótnie z własnego zdjęcia powiniewneś posiadać odpowiednio przygotowane pliki. Duże zdjęcia na ścianie będą niewyraźne jeżeli masz zdjęcia o niskiej ilości pikseli. Musisz szukać takiego zdjęcia, które posiada odpowiednią wielkość, gdyż za małe sie nie nada, a efekt nie będzie zadowalający.

Minimalna liczba pikseli (px) dla każdego rozmiaru jest następująca:

 

Zaletami druku wielkoformatowego jest to, że pozwala on na uzyskanie bardziej szczegółowych i wyższej jakości wydruków.

Ile kosztuje wydrukowanie zdjęcia na płótnie?

Drukowanie zdjęć na płótnie może być świetnym sposobem na wyświetlanie ulubionych wspomnień, a koszt może się różnić w zależności od wielkości i jakości wydruku. Ceny wydruków na płótnie zaczynają się od około 20 zł za małe fotoobrazy, ale mogą wzrosnąć do 300zł lub więcej za duży format wydruku. Jest również ważne, aby upewnić się, że twoje cenne wspomnienia są uchwycone w najlepszym świetle. Istnieją również różne opcje dostępne np. rodzaj płótna (poliester lub bawełna), więc warto zastanowić się co najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Zapewne będziesz chcieć być zadowolony/a zarówno z jakości, jak i kosztów wydruku na płótnie, więc pamiętaj, aby sprawdzić wszystko przed dokonaniem zakupów. Możesz też przesłać wybrane zdjęcie i wyposażyć swoje dzieło w dedykacje dla bliskiej Ci osoby.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz bardzo wiele wariantów i formatów do wyboru, a czas realizacji zadziwi Cię pozytywnie. Zazwyczaj na stronach poświęconych dekoracji domu terminy realizacji przekraczają 5 dni roboczych. U nas Twoje wyjątkowe obrazy zrealizujemy zazwyczaj o połowę szybciej. Z czego jesteśmy szczególnie dumni. Jeżeli chciałbyś przesłać do nas zdjęcie do wydruku zanim zdecydujesz się wydrukować je sam, prosimy o kontakt z naszym biurem.

Wielkoformatowy druk pigmentowy

Wielkoformatowy druk pigmentowy to rodzaj druku cyfrowego, który wykorzystuje drukarki wielkoformatowe i specjalistyczne atramenty do produkcji wysokiej jakości wydruków. Wydruki te są zwykle używane do wielkoformatowych zdjęć, banerów i murali. Najlepiej użyć jednak 8 lub 12 kolorowej technologii pigmentowej.

Czym się różni płotno poliestrowe od bawełnianego.

Płótno to tkanina, która jest tradycyjnie wykonana z lnu lub bawełny. Płótno poliestrowe to tkanina, która jest wykonana z włókien poliestrowych. Obie tkaniny są wykorzystywane do różnych celów, w tym fotografii na płótnie, a więc produkcji fotoobrazów. Płótno poliestrowe jest bardziej wytrzymałe niż płótno bawełniane i jest mniej prawdopodobne, że będzie się kurczyć lub rozciągać. Oba płótna mają swoich zwolenników. Druk na płótnie bawełnienym dobrze sprawdza się gdy chcemy wyeksponować krajobrazy o dużej ilości szczegółów. Jest też mniej bielsze niż poliester. Z kolei obraz ze zdjęcia na płótnie bardziej przypomina prawdziwe dzieło sztuki i świetnie nadaje się na portrety.

 

Dobrze wykonana oprawa.

Oprawa jest ważnym elementem gotowej fotoobrazu. Dobrze wykonana oprawa będzie miała ramę, która jest równa i kwadratowa, z blejtramami, które są równomiernie rozmieszczone i wykonane z drewna, które jest wolne od sęków. Powierzchnia ramy powinna być gładka, bez szorstkich krawędzi. Narożniki powinny być ścięte. Wykończenie powinno być równe i spójne. Najpopularniejsze blejtramy wykonane są z wysuszonego drewna sosnowego o grubości 2 cm.

Ważne detale zdjęcia na płótnie: zagięcia i brzegi

Fałda i krawędzie to ważne szczegóły zdjęcia na płótnie. Fałda to linia, na której spotykają się dwie strony płótna. Krawędź to najbardziej zewnętrzna część płótna. Zdjęcia na płótnie zazwyczaj posiadają ramkę, która pomaga chronić obraz przed zdjęciem. Wydruki na płótnie mają różne wymagania dotyczące ich krawędzi. Fotoobraz może mieć wokół siebie obramowanie, ale nie zawsze jest to konieczne. Nasze obrazy realizujemy metodą lustrzanego odbicia, co daje efekt niekończącego się wydruku zachodzącego na tył obrazka. 

Gdzie zamówić zdjęcie na płótnie?

Zdjęcia na płótnie to popularny sposób na udekorowanie domu lub biura, a także stanowią świetne prezenty! Możesz zamówić wydruki na płótnie swoich ulubionych zdjęć w drukarni foto-obrazów online. Drukując obraz na płótnie, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni format i rozdzielczość. Format, który wybierzesz, będzie miał bezpośredni wpływ na jakość wydruku, więc ważne jest, aby sprwadzić dopasowanie. Wyższa rozdzielczość spowoduje, że wydruk będzie bardziej zbliżony do rzeczywistego obrazu. W Bobraz.pl możesz stworzyć dzieło na płótnie ze zdjęcia, który stanie się miłą pamiątką dla rodziców czy dziadków. Jako dodatek oferujemy możliwośc zabezpieczenia fotoobrazu werniksem, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Jeżeli planujesz powiesić zdjęcie które będzie np narażone na ciągłe światło słoneczne werniks malarski zabezpieczy go przed warunkami atmosferycznymi na znacznie dłuzej. Matowy werniks nadaje obrazom ze zdjęcia na płótnie jedyny w swoim rodzaju charakter.

Polecam. Super produkty w świetnych cenach. Obraz gotowy do powieszenia.
Darek
Wykonanie i jakość super. Polecam
Kamil M.
Świetnie, dziękuję, polecam.
Bartosz S.
więcej opinii
Opinie pochodzą wyłacznie od klientów, którzy kupili produkt w sklepie i podlegają weryfikacji.

 

 

Czytaj także:
09.05.2024

Jak poprawić jakość zdjęcia na messenger?

Aby zachować wysoką jakość zdjęć przesyłanych przez facebook i messenger, należy zadbać o odpowiednią kompresję. Gdy użytkownik chce wysłać zdjęcie z smartfonu, powinien ustawić 2048 pikseli na dłuższy bok. Przed wysłaniem warto zmniejszyć rozmiar zdjęcia, aby uniknąć utraty jakości.

09.05.2024

Sposoby na wykorzystanie dużych zdjęć - Pomysły na zdjęcia w dużym formacie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać duże zdjęcia w swoim domu? Możesz wyeksponować ulubione portrety w czarno-białej oprawie lub stworzyć eksponować pejzaż na ścienne fotoobrazy. Przy minimalistycznej aranżacji wnętrz duże zdjęcia mogą podkreślić głębię twojego domu.

29.04.2024

Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - Co będzie trafionym prezentem?

Wybór prezentu na roczek dla dziecka może być wyjątkowo trudny, ale nie martw się! W tym artykule przedstawimy Ci wiele pomysłów na prezenty dla roczniaka oraz porady, jak wybrać trafiony prezent, który ucieszy zarówno malucha, jak i jego rodziców.