Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Obecnie, dzięki smartfonom ze wbudowanym aparatem, robienie zdjęć jest bardzo łatwe. Nie potrzebujesz kosztownego, profesjonalnego sprzętu, żeby zrobić dobre zdjęcie. Świetny kadr możesz uchwycić swoim telefonem, który przecież zawsze masz przy sobie. Niemniej jednak potencjał telefonu to nie wszystko. Warto pamiętać o kilku kwestiach, dzięki którym zrobisz dobre zdjęcie telefonem.

Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Telefon zamiast aparatu

Robienie zdjęć telefonem jest przecież proste — klik i gotowe. Zdjęcie nie wyszło? To nic, możesz zrobić kolejne i kolejne. A te nieudane po prostu usunąć. Fakt, że obecnie prawie każdy telefon posiada aparat, wcale nie oznacza, że każdy posiadacz telefonu potrafi zrobić dobre zdjęcie. Ciekawy, ładny kadr to nie tylko kwestia doświadczenia, chociaż zgadzamy się ze stwierdzeniem, że praktyka czyni mistrza. Jeśli chcesz, żeby Twoje zdjęcie zrobione telefonem było dobre, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Czysta robota

Robiąc zdjęcie telefonem, pamiętaj o czystości obiektywu. Nawet najnowocześniejszy smartfon nie zrobi ładnego zdjęcia, gdy jego obiektyw będzie brudny. A to się zdarza dosyć często. Raz, że telefon obsługujesz dłońmi, dwa — nosisz go w kieszeni albo torebce, więc nietrudno o warstwę brudu. Zanim naciśniesz przycisk, przetrzyj obiektyw chusteczką, ściereczką do okularów albo nawet kawałkiem bawełnianej koszulki. Dzięki temu nie zaskoczą Cię zabrudzenia i smugi widoczne na zdjęciu.

Jasna sprawa

Kolejna podstawowa sprawa to światło. Zadbaj o dobre naświetlnie, a zdjęcie zrobione telefonem nie straci na ostrości. Najlepsze jest światło naturalne. Uważaj jednak na zdjęcia robione w pełnym słońcu albo pod światło, bo mogą wyjść nienaturalnie. Robiąc selfie, dobrze jest skierować twarz w stronę światła, np. w stronę okna. No i pamiętaj o używaniu lampy błyskowej i trybu długiego naświetlania, jeśli Twój telefon taki posiada. 

Sprawdź opcje swojego telefonu

Nowoczesne smartfony wiele nam ułatwiają, również w kwestii robienia dobrych zdjęć. Twój telefon może być wyposażony w różne tryby, dzięki którym zrobisz świetne fotki w każdych warunkach. Często możemy spotkać wbudowany tryb portretowy, tryb nocny albo tak zwaną panoramę oraz zoom, który przybliży lub oddali fotografowany przez Ciebie obiekt. Warto też dodać na ekranie siatkę, która pomaga wybrać równy kadr. Pomocna jest szczególnie wtedy, gdy mimowolnie przechylasz telefon podczas robienia zdjęć. Zerknij również, czy w ustawieniach aparatu widnieje opcja HDR. Gdy włączysz tę funkcję, zrobiona fotografia będzie równo oświetlona i dzięki temu wyraźniejsza.

Stabilny fotograf

Telefon jest na tyle lekki, że utrzymanie go prosto podczas robienia zdjęcia nie powinno stanowić większego problemu. Jednak ręce nawet doświadczonego fotografa mogą zadrżeć z emocji lub ze zmęczenia, to normalna sprawa. Wtedy warto przybrać odpowiednią postawę. Możesz ciasno „przykleić” rękę do ciała i oprzeć łokieć o biodro co pomoże Ci ustabilizować telefon i uniknąć rozmazanych zdjęć. Jeśli masz taką możliwość, oprzyj łokcie o blat, a stworzysz swego rodzaju statyw. Sprawdź, czy na ekranie swojego smartfona możesz wskazać obiekt, który ma być wyostrzony. Przytrzymaj dłużej wybrany punkt lub zaznacz go pojedynczym kliknięciem zaraz przed zrobieniem zdjęcia, a będzie wyraźny. 

Popraw zdjęcie w edytorze

Większość aparatów w smartfonach ma wbudowany edytor zdjęć oraz filtry. Możesz zdjęcie przyciąć, poprawić kontrast i jasność, bez problemu przyciemnisz tło, dodasz podpis i tak dalej. Dostępne opcje edycji zdjęć na ogół są wystarczające, jeśli jednak chcesz pójść o krok dalej, pobierz aplikację do obróbki zdjęć. Takie aplikacje mają więcej opcji i przypominają profesjonalne programy do cyfrowej obróbki zdjęć. Mogą być nieco bardziej skomplikowane, ale umożliwiają one wydobyć ze zdjęcia zupełnie inny klimat i zmienić zwykłe zdjęcie w artystyczną fotkę.

Trenuj codziennie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, im częściej robisz zdjęcia, tym lepsze będą kolejne kadry. Rób zdjęcia tak często, jak masz okazję, analizuj je i eksperymentuj. Im więcej czasu poświęcisz na fotografowanie, tym szybciej zauważysz postępy. Możesz równie dobrze skorzystać z poradników i tipów jak robić zdjęcia telefonem, których w internecie znajdziesz mnóstwo. Zainspiruj się i daj się ponieść swojej wyobraźni.

Czytaj także:
27.11.2023

Pomysły na prezenty na święta 2023. Obrazy na płótnie z własnym zdjęciem na święta - najlepszy pomysł na prezent świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas magicznej atmosfery, ale również okazja do wyrażenia miłości i troski poprzez wyjątkowe prezenty. Wybór idealnego upominku potrafi jednak być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby był on nie tylko piękny, ale i w pełni dopasowany do odbiorcy.

23.11.2023

Czarno biały oraz: Czarne i białe arcydzieła na płótnie- Sztuka Dekoracji

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie wrażenie mogą zrobić czarno-białe obrazy na płótnie w Twoim wnętrzu? Czarne i białe kompozycje to nie tylko klasyczny wybór, ale także sposób na wprowadzenie elegancji i wyrafinowania do każdego pomieszczenia.

23.11.2023

Obraz Góry na Płótnie: Przegląd Piękna Krajobrazu Górskiego

W artykule tym odkryjemy fascynujący świat obrazów gór na płótnie, przyjrzymy się różnym stylom, motywom, oraz dowiecie się, dlaczego warto wprowadzić ten niepowtarzalny element do swojej przestrzeni. Przygotuj się na podróż przez malownicze krajobrazy górskie!