Jak zabezpieczyć obraz na płótnie?

Obrazy na płótnie to element wystroju, który nada każdemu wnętrzu elegancji i nietuzinkowości. Odpowiednio zabezpieczone obrazy są w stanie przetrwać nawet dziesiątki lat. Oprócz dobrego utrzymywania swojego stanu dobrze zabezpieczone obrazy są również łatwiejsze w czyszczeniu.

Jak zabezpieczyć obraz na płótnie?

 

Jeśli zabezpieczymy dobrze obraz, jego czyszczenie będzie składało się na oczyszczenie jego powierzchni z kurzu, wilgotną ściereczką. Jeśli natomiast obraz pozostanie w stanie surowym, a najwyższą warstwą będzie sama farba lub inny materiał użyty do namalowania go, wyczyszczenie może wiązać się z długotrwałym procesem czyszczenia, konserwacji lub co gorsza, może doprowadzić do jego zniszczenia. Jak zabezpieczyć obraz na płótnie, aby jego wygląd pozostał niezmieniony przez lata?

Co to jest werniks?

Zabezpieczenie obrazu wiąże się z użyciem specjalistycznych środków. Zastanawiając się jak zabezpieczyć obraz na płótnie, z odpowiedzią przychodzi werniks. Werniks to szlachetny lakier, który w standardowej postaci jest olejkiem żywicznym, który nakłada się na namalowany i całkowicie wyschnięty obraz. Zabezpieczenie obrazu na płótnie to tylko jedna z jego cech. Werniks stosuje się również w celu poprawy i pogłębienia kolorystyki i kontrastu obrazów oraz zwiększenia błysku.

Jak wykonać werniksowanie?

Pod względem technicznym werniksowanie nie jest skomplikowanym procesem, jednak wykonanie go w niewłaściwych warunkach może znacząco wpłynąć na jakość zabiegu i samego werniksowanego obrazu. Jak zabezpieczyć obraz na płótnie werniksując go poprawnie? Otóż po pierwsze – poczekaj, aż farba wyschnie. Werniksowanie na mokro nie przyniesie najlepszych efektów. Druga kwestia to znalezienie odpowiedniego pomieszczenia, w którym na metr kwadratowy nie przypada zbyt wiele kurzu i pyłów. Tak – piwnica i zakurzony strych nie będzie najlepszym miejscem na ten proces. Następnie należy oczyścić dokładnie powierzchnię obrazu i wymieszać werniks. Ustawienie obrazu poziomo lub na lekkim pochyleniu i bardzo szybkie rozprowadzenie werniksu po obrazie to ostatni punkt całej przygody. Należy pamiętać, aby dać werniksowi w spokoju wyschnąć. Werniks to bardzo miękka substancja, która, nawet kiedy wydaje się wyschnięta, potrafi przykleić się do wielu przedmiotów.

Gdzie kupić obrazy na płótnie już dobrze zabezpieczone?

Kupując zawerniksowany i dobrze zabezpieczony obraz często nie musisz martwić się o to, jak zabezpieczyć obraz na płótnie. Wysokiej jakości płótno to też ważna kwestia, a czym jest ono lepsze, tym obraz dłużej będzie nam służył i cieszył oko. Bobraz oferuje obrazy, które zabezpieczone są całkowicie nietoksycznymi środkami i odporne są na promieniowanie UV oraz na inne czynniki zewnętrzne. Wybierając nasze obrazy, dostają Państwo obrazy stworzone z zachowaniem najnowszych trendów, które uzupełnią każde wnętrze.

 

Czytaj także:
27.11.2023

Pomysły na prezenty na święta 2023. Obrazy na płótnie z własnym zdjęciem na święta - najlepszy pomysł na prezent świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas magicznej atmosfery, ale również okazja do wyrażenia miłości i troski poprzez wyjątkowe prezenty. Wybór idealnego upominku potrafi jednak być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby był on nie tylko piękny, ale i w pełni dopasowany do odbiorcy.

23.11.2023

Czarno biały oraz: Czarne i białe arcydzieła na płótnie- Sztuka Dekoracji

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie wrażenie mogą zrobić czarno-białe obrazy na płótnie w Twoim wnętrzu? Czarne i białe kompozycje to nie tylko klasyczny wybór, ale także sposób na wprowadzenie elegancji i wyrafinowania do każdego pomieszczenia.

23.11.2023

Obraz Góry na Płótnie: Przegląd Piękna Krajobrazu Górskiego

W artykule tym odkryjemy fascynujący świat obrazów gór na płótnie, przyjrzymy się różnym stylom, motywom, oraz dowiecie się, dlaczego warto wprowadzić ten niepowtarzalny element do swojej przestrzeni. Przygotuj się na podróż przez malownicze krajobrazy górskie!