Jak zabezpieczyć obraz na płótnie?

Obrazy na płótnie to element wystroju, który nada każdemu wnętrzu elegancji i nietuzinkowości. Odpowiednio zabezpieczone obrazy są w stanie przetrwać nawet dziesiątki lat. Oprócz dobrego utrzymywania swojego stanu dobrze zabezpieczone obrazy są również łatwiejsze w czyszczeniu.

Jak zabezpieczyć obraz na płótnie?

 

Jeśli zabezpieczymy dobrze obraz, jego czyszczenie będzie składało się na oczyszczenie jego powierzchni z kurzu, wilgotną ściereczką. Jeśli natomiast obraz pozostanie w stanie surowym, a najwyższą warstwą będzie sama farba lub inny materiał użyty do namalowania go, wyczyszczenie może wiązać się z długotrwałym procesem czyszczenia, konserwacji lub co gorsza, może doprowadzić do jego zniszczenia. Jak zabezpieczyć obraz na płótnie, aby jego wygląd pozostał niezmieniony przez lata?

Co to jest werniks?

Zabezpieczenie obrazu wiąże się z użyciem specjalistycznych środków. Zastanawiając się jak zabezpieczyć obraz na płótnie, z odpowiedzią przychodzi werniks. Werniks to szlachetny lakier, który w standardowej postaci jest olejkiem żywicznym, który nakłada się na namalowany i całkowicie wyschnięty obraz. Zabezpieczenie obrazu na płótnie to tylko jedna z jego cech. Werniks stosuje się również w celu poprawy i pogłębienia kolorystyki i kontrastu obrazów oraz zwiększenia błysku.

Jak wykonać werniksowanie?

Pod względem technicznym werniksowanie nie jest skomplikowanym procesem, jednak wykonanie go w niewłaściwych warunkach może znacząco wpłynąć na jakość zabiegu i samego werniksowanego obrazu. Jak zabezpieczyć obraz na płótnie werniksując go poprawnie? Otóż po pierwsze – poczekaj, aż farba wyschnie. Werniksowanie na mokro nie przyniesie najlepszych efektów. Druga kwestia to znalezienie odpowiedniego pomieszczenia, w którym na metr kwadratowy nie przypada zbyt wiele kurzu i pyłów. Tak – piwnica i zakurzony strych nie będzie najlepszym miejscem na ten proces. Następnie należy oczyścić dokładnie powierzchnię obrazu i wymieszać werniks. Ustawienie obrazu poziomo lub na lekkim pochyleniu i bardzo szybkie rozprowadzenie werniksu po obrazie to ostatni punkt całej przygody. Należy pamiętać, aby dać werniksowi w spokoju wyschnąć. Werniks to bardzo miękka substancja, która, nawet kiedy wydaje się wyschnięta, potrafi przykleić się do wielu przedmiotów.

Gdzie kupić obrazy na płótnie już dobrze zabezpieczone?

Kupując zawerniksowany i dobrze zabezpieczony obraz często nie musisz martwić się o to, jak zabezpieczyć obraz na płótnie. Wysokiej jakości płótno to też ważna kwestia, a czym jest ono lepsze, tym obraz dłużej będzie nam służył i cieszył oko. Bobraz oferuje obrazy, które zabezpieczone są całkowicie nietoksycznymi środkami i odporne są na promieniowanie UV oraz na inne czynniki zewnętrzne. Wybierając nasze obrazy, dostają Państwo obrazy stworzone z zachowaniem najnowszych trendów, które uzupełnią każde wnętrze.

 

Czytaj także:
09.05.2024

Jak poprawić jakość zdjęcia na messenger?

Aby zachować wysoką jakość zdjęć przesyłanych przez facebook i messenger, należy zadbać o odpowiednią kompresję. Gdy użytkownik chce wysłać zdjęcie z smartfonu, powinien ustawić 2048 pikseli na dłuższy bok. Przed wysłaniem warto zmniejszyć rozmiar zdjęcia, aby uniknąć utraty jakości.

09.05.2024

Sposoby na wykorzystanie dużych zdjęć - Pomysły na zdjęcia w dużym formacie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać duże zdjęcia w swoim domu? Możesz wyeksponować ulubione portrety w czarno-białej oprawie lub stworzyć eksponować pejzaż na ścienne fotoobrazy. Przy minimalistycznej aranżacji wnętrz duże zdjęcia mogą podkreślić głębię twojego domu.

29.04.2024

Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - Co będzie trafionym prezentem?

Wybór prezentu na roczek dla dziecka może być wyjątkowo trudny, ale nie martw się! W tym artykule przedstawimy Ci wiele pomysłów na prezenty dla roczniaka oraz porady, jak wybrać trafiony prezent, który ucieszy zarówno malucha, jak i jego rodziców.