Jak zabezpieczyć obraz na płótnie?

Obrazy na płótnie to element wystroju, który nada każdemu wnętrzu elegancji i nietuzinkowości. Odpowiednio zabezpieczone obrazy są w stanie przetrwać nawet dziesiątki lat. Oprócz dobrego utrzymywania swojego stanu dobrze zabezpieczone obrazy są również łatwiejsze w czyszczeniu.

Jak zabezpieczyć obraz na płótnie?

 

Jeśli zabezpieczymy dobrze obraz, jego czyszczenie będzie składało się na oczyszczenie jego powierzchni z kurzu, wilgotną ściereczką. Jeśli natomiast obraz pozostanie w stanie surowym, a najwyższą warstwą będzie sama farba lub inny materiał użyty do namalowania go, wyczyszczenie może wiązać się z długotrwałym procesem czyszczenia, konserwacji lub co gorsza, może doprowadzić do jego zniszczenia. Jak zabezpieczyć obraz na płótnie, aby jego wygląd pozostał niezmieniony przez lata?

Co to jest werniks?

Zabezpieczenie obrazu wiąże się z użyciem specjalistycznych środków. Zastanawiając się jak zabezpieczyć obraz na płótnie, z odpowiedzią przychodzi werniks. Werniks to szlachetny lakier, który w standardowej postaci jest olejkiem żywicznym, który nakłada się na namalowany i całkowicie wyschnięty obraz. Zabezpieczenie obrazu na płótnie to tylko jedna z jego cech. Werniks stosuje się również w celu poprawy i pogłębienia kolorystyki i kontrastu obrazów oraz zwiększenia błysku.

Jak wykonać werniksowanie?

Pod względem technicznym werniksowanie nie jest skomplikowanym procesem, jednak wykonanie go w niewłaściwych warunkach może znacząco wpłynąć na jakość zabiegu i samego werniksowanego obrazu. Jak zabezpieczyć obraz na płótnie werniksując go poprawnie? Otóż po pierwsze – poczekaj, aż farba wyschnie. Werniksowanie na mokro nie przyniesie najlepszych efektów. Druga kwestia to znalezienie odpowiedniego pomieszczenia, w którym na metr kwadratowy nie przypada zbyt wiele kurzu i pyłów. Tak – piwnica i zakurzony strych nie będzie najlepszym miejscem na ten proces. Następnie należy oczyścić dokładnie powierzchnię obrazu i wymieszać werniks. Ustawienie obrazu poziomo lub na lekkim pochyleniu i bardzo szybkie rozprowadzenie werniksu po obrazie to ostatni punkt całej przygody. Należy pamiętać, aby dać werniksowi w spokoju wyschnąć. Werniks to bardzo miękka substancja, która, nawet kiedy wydaje się wyschnięta, potrafi przykleić się do wielu przedmiotów.

Gdzie kupić obrazy na płótnie już dobrze zabezpieczone?

Kupując zawerniksowany i dobrze zabezpieczony obraz często nie musisz martwić się o to, jak zabezpieczyć obraz na płótnie. Wysokiej jakości płótno to też ważna kwestia, a czym jest ono lepsze, tym obraz dłużej będzie nam służył i cieszył oko. Bobraz oferuje obrazy, które zabezpieczone są całkowicie nietoksycznymi środkami i odporne są na promieniowanie UV oraz na inne czynniki zewnętrzne. Wybierając nasze obrazy, dostają Państwo obrazy stworzone z zachowaniem najnowszych trendów, które uzupełnią każde wnętrze.

 

Czytaj także:
27.03.2023

Jak wykonać fotokolaż ze zdjęć?

Fotografia to sztuka, która pozwala nam uchwycić piękno otaczającego nas świata. Często jednak jedno zdjęcie nie wystarcza, by oddać całą jego rzeczywistość i atmosferę.

17.03.2023

Jak robić dobre zdjęcia portretowe?

Zdjęcia portretowe to jeden z najpopularniejszych tematów wśród entuzjastów fotografii. Popularne selfie obiegło cały świat i ciężko dziś spędzić jakiekolwiek wydarzenie bez pamiątkowego zdjęcia.

10.03.2023

Jak zrobić ostre zdjęcia w ruchu?

Rozmazane zdjęcia nigdy nie wyglądają dobrze, no, chyba że taki był zamysł. Rzadko jednak robiąc zdjęcia, chcemy, aby obiekty lub osoby na nim nie były wystarczająco wyraźne, a już zwłaszcza, niemożliwe do zidentyfikowania.