Jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu?

Ogromną popularnością cieszą się obrazy wieloczęściowe do salonu. Tryptyki, poliptyki i inne rodzaje wieloczęściowej sztuki pięknie prezentują się na każdej ścianie, a zarazem nie są standardowym kwadratowym lub prostokątnym obrazem w ramce, lub na płótnie. Jeśli lubimy nieco ekstrawagancji, to wieloczęściowy obraz jest właśnie dla nas.

Jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu?

Jakich narzędzi potrzebujemy do powieszenia obrazu?

Jeśli mamy już obraz lub dopiero będziemy mieć, to warto się nieco przygotować do jego powieszenia i wiedzieć, jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu. Potrzebne będą nam standardowe narzędzia takie jak młotek czy gwoździe lub haczyki oraz poziomica, ołówek i miarka. W przypadku niesymetrycznych kompozycji oraz czteroczęściowych i więcej warto zaopatrzyć się również w kartkę papieru, na której wyrysujemy odległości poszczególnych części.

Od czego zacząć wieszanie?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu, warto najpierw znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Jeśli już mamy wybrany okazały kawałek ściany, to rozłóżmy obraz na podłodze tak, aby przypadkiem nie pomylić ze sobą żadnej z części.

Ilu haczyków / gwoździ użyć?

Niezależnie czy wykorzystamy do powieszenia obrazu gwoździe, czy haczyki, optymalną odległością od siebie jest jeden gwóźdź lub haczyk na około 40 cm obrazu. To bezpieczna odległość, dzięki której obraz wieloczęściowy w salonie nie będzie się przekrzywiał, ani nie spadnie w nieoczekiwanym momencie.

Jaka powinna być odległość pomiędzy częściami obrazu?

Odległość między kolejnymi częściami obrazu wieloczęściowego powinna wynosić od 2 do 5 centymetrów. Mniejsza odległość sprawi, że z dalekiej odległości obraz będzie się wydawał scalony (no chyba, że mamy bardzo kontrastowe, w stosunku do obrazu ściany). Większa odległość może dać efekt chaosu i niespójności.

Jak wymierzyć rozmieszczenie obrazu?

Jeśli nasz obraz składa się z dwóch lub 3 części to wymierzenie odpowiedniej odległości nie sprawi nam większego problemu. W przypadku dwóch sprawa jest jasna, wieszamy jedną część i dopasowujemy do niej drugą. W przypadku tych składających się z trzech części najlepiej zacząć od środkowej i ustawić odpowiednią symetrię. Najłatwiejszym sposobem na zachowanie odpowiednich odstępów jest wyrysowanie czegoś na podobieństwo szablonu na dużej kartce. Dzięki tej metodzie uzyskamy idealnie rozmieszczone części, a obrazy wieloczęściowe do salonu będą się pięknie prezentować.

Jak powiesić obraz na ścianie?

Jeśli mamy przygotowany wzór, to wystarczy przykleić go taśmą do ściany i lekko wbić gwoździe, zaznaczając miejsca. Następnie ściągamy szablon i wbijamy gwoździe lub przyklejamy haczyki w zaznaczone miejsca. Warto przed wbiciem upewnić się jeszcze, za pomocą poziomicy czy aby na pewno któraś z części nie będzie wisieć krzywo.

Najczęściej popełniane błędy

Jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu, aby nie musieć wprowadzać żadnych poprawek? Podstawową rzeczą jest zbyt bliskie lub zbyt dalekie powieszenie obrazu. Jeśli kupujemy obraz, zapytajmy autora lub poszukajmy instrukcji, w jakiej odległości od siebie powiesić kolejne części. Jeśli obraz jest niesymetryczny, a części wraz z oddaleniem się od środka są mniejsze, to nie warto kombinować i wieszać wszystkie części tak, aby dolna krawędź każdej znalazła się na jednej linii.

Czytaj także:
09.05.2024

Jak poprawić jakość zdjęcia na messenger?

Aby zachować wysoką jakość zdjęć przesyłanych przez facebook i messenger, należy zadbać o odpowiednią kompresję. Gdy użytkownik chce wysłać zdjęcie z smartfonu, powinien ustawić 2048 pikseli na dłuższy bok. Przed wysłaniem warto zmniejszyć rozmiar zdjęcia, aby uniknąć utraty jakości.

09.05.2024

Sposoby na wykorzystanie dużych zdjęć - Pomysły na zdjęcia w dużym formacie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać duże zdjęcia w swoim domu? Możesz wyeksponować ulubione portrety w czarno-białej oprawie lub stworzyć eksponować pejzaż na ścienne fotoobrazy. Przy minimalistycznej aranżacji wnętrz duże zdjęcia mogą podkreślić głębię twojego domu.

29.04.2024

Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - Co będzie trafionym prezentem?

Wybór prezentu na roczek dla dziecka może być wyjątkowo trudny, ale nie martw się! W tym artykule przedstawimy Ci wiele pomysłów na prezenty dla roczniaka oraz porady, jak wybrać trafiony prezent, który ucieszy zarówno malucha, jak i jego rodziców.