Jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu?

Ogromną popularnością cieszą się obrazy wieloczęściowe do salonu. Tryptyki, poliptyki i inne rodzaje wieloczęściowej sztuki pięknie prezentują się na każdej ścianie, a zarazem nie są standardowym kwadratowym lub prostokątnym obrazem w ramce, lub na płótnie. Jeśli lubimy nieco ekstrawagancji, to wieloczęściowy obraz jest właśnie dla nas.

Jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu?

Jakich narzędzi potrzebujemy do powieszenia obrazu?

Jeśli mamy już obraz lub dopiero będziemy mieć, to warto się nieco przygotować do jego powieszenia i wiedzieć, jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu. Potrzebne będą nam standardowe narzędzia takie jak młotek czy gwoździe lub haczyki oraz poziomica, ołówek i miarka. W przypadku niesymetrycznych kompozycji oraz czteroczęściowych i więcej warto zaopatrzyć się również w kartkę papieru, na której wyrysujemy odległości poszczególnych części.

Od czego zacząć wieszanie?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu, warto najpierw znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Jeśli już mamy wybrany okazały kawałek ściany, to rozłóżmy obraz na podłodze tak, aby przypadkiem nie pomylić ze sobą żadnej z części.

Ilu haczyków / gwoździ użyć?

Niezależnie czy wykorzystamy do powieszenia obrazu gwoździe, czy haczyki, optymalną odległością od siebie jest jeden gwóźdź lub haczyk na około 40 cm obrazu. To bezpieczna odległość, dzięki której obraz wieloczęściowy w salonie nie będzie się przekrzywiał, ani nie spadnie w nieoczekiwanym momencie.

Jaka powinna być odległość pomiędzy częściami obrazu?

Odległość między kolejnymi częściami obrazu wieloczęściowego powinna wynosić od 2 do 5 centymetrów. Mniejsza odległość sprawi, że z dalekiej odległości obraz będzie się wydawał scalony (no chyba, że mamy bardzo kontrastowe, w stosunku do obrazu ściany). Większa odległość może dać efekt chaosu i niespójności.

Jak wymierzyć rozmieszczenie obrazu?

Jeśli nasz obraz składa się z dwóch lub 3 części to wymierzenie odpowiedniej odległości nie sprawi nam większego problemu. W przypadku dwóch sprawa jest jasna, wieszamy jedną część i dopasowujemy do niej drugą. W przypadku tych składających się z trzech części najlepiej zacząć od środkowej i ustawić odpowiednią symetrię. Najłatwiejszym sposobem na zachowanie odpowiednich odstępów jest wyrysowanie czegoś na podobieństwo szablonu na dużej kartce. Dzięki tej metodzie uzyskamy idealnie rozmieszczone części, a obrazy wieloczęściowe do salonu będą się pięknie prezentować.

Jak powiesić obraz na ścianie?

Jeśli mamy przygotowany wzór, to wystarczy przykleić go taśmą do ściany i lekko wbić gwoździe, zaznaczając miejsca. Następnie ściągamy szablon i wbijamy gwoździe lub przyklejamy haczyki w zaznaczone miejsca. Warto przed wbiciem upewnić się jeszcze, za pomocą poziomicy czy aby na pewno któraś z części nie będzie wisieć krzywo.

Najczęściej popełniane błędy

Jak powiesić obraz wieloczęściowy bez szablonu, aby nie musieć wprowadzać żadnych poprawek? Podstawową rzeczą jest zbyt bliskie lub zbyt dalekie powieszenie obrazu. Jeśli kupujemy obraz, zapytajmy autora lub poszukajmy instrukcji, w jakiej odległości od siebie powiesić kolejne części. Jeśli obraz jest niesymetryczny, a części wraz z oddaleniem się od środka są mniejsze, to nie warto kombinować i wieszać wszystkie części tak, aby dolna krawędź każdej znalazła się na jednej linii.

Czytaj także:
27.11.2023

Pomysły na prezenty na święta 2023. Obrazy na płótnie z własnym zdjęciem na święta - najlepszy pomysł na prezent świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas magicznej atmosfery, ale również okazja do wyrażenia miłości i troski poprzez wyjątkowe prezenty. Wybór idealnego upominku potrafi jednak być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby był on nie tylko piękny, ale i w pełni dopasowany do odbiorcy.

23.11.2023

Czarno biały oraz: Czarne i białe arcydzieła na płótnie- Sztuka Dekoracji

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie wrażenie mogą zrobić czarno-białe obrazy na płótnie w Twoim wnętrzu? Czarne i białe kompozycje to nie tylko klasyczny wybór, ale także sposób na wprowadzenie elegancji i wyrafinowania do każdego pomieszczenia.

23.11.2023

Obraz Góry na Płótnie: Przegląd Piękna Krajobrazu Górskiego

W artykule tym odkryjemy fascynujący świat obrazów gór na płótnie, przyjrzymy się różnym stylom, motywom, oraz dowiecie się, dlaczego warto wprowadzić ten niepowtarzalny element do swojej przestrzeni. Przygotuj się na podróż przez malownicze krajobrazy górskie!