Duch minionych lat - foto obrazy w stylu retro/vintage

Style retro i vintage nieprzerwanie powracają do teraźniejszości w wielu dziedzinach, od muzyki po design. Nic w tym zaskakującego, XX wiek to niewyczerpane źródło inspiracji, do którego nostalgicznie zwracają wzrok rzesze fanów złotej ery Hollywood i miłośnicy babcinych mebli rodem z PRLu.

Duch minionych lat - foto obrazy w stylu retro/vintage

Choć styl retro i vintage zwykle mylone ze sobą, posiadają wspólną cechę: zachwycają z pokolenia na pokolenie. 

Stare, ale jare.
Krótko wyjaśnijmy: retro to styl, który wyróżnia się mocnymi kolorami, stawiający na geometryczne wzory. Najczęściej kojarzony z czerwienią (nie tylko) szminki, kropkami i komiksową sztuką pop art, czerpiący z kultury lat 20, 30 i 40 XX wieku. Natomiast styl vintage nieco trudniej zdefiniować. Takim określeniem opisujemy po prostu przedmioty stare, powstałe co najmniej 20 lat temu, nieprodukowane współcześnie, bo wyparte przez nowsze modele. Choć stosowane zamiennie, niekoniecznie poprawnie, określenia retro i vintage kryją za sobą naprawdę wiele: od gwiazd światowego kina, które na stałe weszły do kultury, po technologie, dzięki którym dziś pewne produkty stały się standardem na całym świecie. Cechą wspólną dla przedmiotów w stylu retro i vintage jest fakt, że pomimo upływu wielu lat, wręcz dekad, pełne historii, nadal zachwycają. 

Aleja gwiazd.
Gdy planujesz udekorować ściany swojego wnętrza w stylu retro lub vintage, wbrew pozorom masz ogromne pole do popisu przy wyborze motywów. Najpopularniejszym sposobem na wprowadzenie stylu retro do aranżowanego pomieszczenia jest plakat z wizerunkiem celebrytów tamtych dni, na przykład Marylin Monroe, Elvisa Presleya czy Audrey Hepburn. Ich wizerunek, jak i innych gwiazd z tamtych czasów, jest szczególnie kojarzony ze stylem retro i efektownie wprowadzi akcent minionych dekad do każdego wnętrza.

Inspiracje z życia wzięte.
Podobnie jak ikony muzyki i kina uwielbiane przez pokolenia, retro styl uzyskasz dzięki plakatom roześmianych pin-up girls,  zadziornie zerkających znad wiekowych maszyn do pisania KLIK czy świeżo upieczonych babeczek. I w tym właśnie tkwi tajemnica popularności, jaką cieszy się retro styl: niezbędne przedmioty codziennego użytku miały być nie tylko funkcjonalne, ale i przyjemne dla oka. Postaw na motywy z życia wzięte i zainspiruj się prostymi, wręcz oczywistymi przedmiotami. Plakat w ramie przedstawiający stary samochód z lat 40 minionego wieku KLIK to idealna dekoracja retro nie tylko dla fana motoryzacji. Ta sama zasada dotyczy wyboru motywu do dekoracji, utrzymanego w stylistyce vintage. Wiekowy rower, który „pokolenie Z” zna jedynie z filmów historycznych, to doskonały motyw na oddanie ducha tamtych czasów i podrasowanie stylu vintage KLIK. Marzysz o starym telewizorze w klimacie PRL-u, ale przecież uwielbiasz filmy w jakości HD na płaskim ekranie? Nic prostszego! Foto obraz z takim motywem powieszony na ścianie przeniesie Cię w czasie i nada wnętrzu eklektyczny klimat KLIKStare suszarki do włosów, czajniki, tostery i maszyny do szycia: takich przedmiotów codziennego użytku jest bez liku, a każdy z nich, niezwykle stylowy i charakterystyczny, może stać się inspiracją do udekorowania ścian. Wykorzystując obrazy na płótnie do aranżacji wnętrz, zyskasz niepowtarzalny styl i klimat, nawet przy niewielkich możliwościach finansowych.

Czytaj także:
09.05.2024

Jak poprawić jakość zdjęcia na messenger?

Aby zachować wysoką jakość zdjęć przesyłanych przez facebook i messenger, należy zadbać o odpowiednią kompresję. Gdy użytkownik chce wysłać zdjęcie z smartfonu, powinien ustawić 2048 pikseli na dłuższy bok. Przed wysłaniem warto zmniejszyć rozmiar zdjęcia, aby uniknąć utraty jakości.

09.05.2024

Sposoby na wykorzystanie dużych zdjęć - Pomysły na zdjęcia w dużym formacie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać duże zdjęcia w swoim domu? Możesz wyeksponować ulubione portrety w czarno-białej oprawie lub stworzyć eksponować pejzaż na ścienne fotoobrazy. Przy minimalistycznej aranżacji wnętrz duże zdjęcia mogą podkreślić głębię twojego domu.

29.04.2024

Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki - Co będzie trafionym prezentem?

Wybór prezentu na roczek dla dziecka może być wyjątkowo trudny, ale nie martw się! W tym artykule przedstawimy Ci wiele pomysłów na prezenty dla roczniaka oraz porady, jak wybrać trafiony prezent, który ucieszy zarówno malucha, jak i jego rodziców.